Carbon nanotube field effect transistors and applications
Karbon nanotüp alan etkili tranzistörler ve uygulamaları
  1. Tez No: 703867
  2. Yazar: ISLOMBEK MAMATOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÖZÇELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilgisayarların, cep telefonlarının ve diğer karmaşık elektronik cihazların içindeki çipler, günümüzde milyarlarca veya en az milyonlarca transistörden oluşmaktadır. Buna rağmen, mühendisler daha iyi performansa ulaşmak için çipli gofretlere daha fazla transistör yerleştirmeyi çalışıyorlar. Bununla birlikte, silikon bazlı transistörler olan çiplerin içindeki geleneksel MOSFET'ler, ölçeklendirme sınırlarına çoktan ulaştı. Silikon bazlı transistörlerin daha fazla ölçeklendirilmesi, akım sızıntısı ve kısa kanal etkileri gibi sorunlara yol açacaktır. Sonuç olarak, bu çok büyük ölçekli entegrasyonlarda felaket sorunlarına yol açacaktır. Karbon nanotüp tabanlı alan etkili transistörler, MOSFET'in yerini almak için mükemmel adaylardır. Benzersiz elektronik ve mekanik malzeme özellikleri nedeniyle, CNTFET'ler ölçeklemede MOSFET'lerin sorunlarini aşabilir. Bu nedenle, devre analizi için farklı kompakt modelleri araştırdık ve her modelin artılarını ve eksilerini vurguladık. Ayrıca nano ölçekli boyutlar kullanılarak çeşitli analog ve dijital devre uygulamalarının simülasyonlarını yaptık. Sonuçlar, CNTFET'in performansının geleneksel silikon bazlı MOSFET'lere kıyasla üstün olduğunu ve ultra düşük güç tüketimi ve / veya yüksek frekans tepkileri gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Chips inside of computers, mobile phones and any other complex electronic gadgets, consists of billions or at least millions of transistors in nowadays. Despite this, engineers are looking forward to pack more and more transistors in chip wafers to reach better performance. However, conventional MOSFETs inside of chips, which are silicon based transistors have already reached their limits in scaling. Further scaling of silicon based transistors, will lead to issues such as current leakage and short channel effects. Subsequently, this will lead to catastrophic issues in very large scale integrations. The carbon nanotube based field effect transistors are perfect candidates to replace MOSFETS. Due to their unique electronic and mechanical material properties, CNTFETs may overcome the bottlenecks of MOSFETs in scaling. Therefore, we have investigated different compact models for circuit analysis and highlighted pros and cons of each models. In addition, various analog and digital circuit application were simulated using nano scale dimensions. The results yields that, CNTFET's performance is superior compared to conventional silicon based MOSFETS, showing ultra-low power consumption and/or high frequency responses.