Sağlıklı bireylerin rutin ve günlük idrar örneklerinde total karbonik anhidraz aktivitelerinin belirlenmesi
The Determination of total carbonic anhydrase activities of the healthy subjects in rutin and daily urine
- Tez No: 70387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
7. ÖZET Karbonik anhidrazlar; aktif bölgelerinde bir adet çinko iyonu (Zn2+ )ihtiva eden, yaklaşık olarak 259-260 aminoasit rezidüsünden ibaret, 29-30 kDa molekül ağırlığında monomerik yapıda metaloenzimlerdir. Memeli dokularında bilinen en önemli fonksiyonları CC^'in hidrasyonu veya HC03"'in dehidrasyonunu dönüşümlü olarak katalizlemeleridir. Katalizledikleri bu reaksiyon yardımıyla vücut sıvılarında asit-baz dengesinin sağlanması, membranlardan iyon transportu, beyin-omirilik sıvısının sentez, salgı ve rezorbsiyonu, ayrıca üre ve pirimidin nükleotidleri gibi bazı metabolitlerin sentezi gibi bir çok metabolik olayda önemli rolleri vardır. Dokuz adet CA izoenzimi tarif edilmiştir (CA I-IX). Bu izoenzimlerden CA I ve II hemen hemen bütün memeli dokularında mevcut iken CA III gastrointestinal sistem ve iskelet kaslarında lokalizedir. C A II ve IV özellikle akciğerlerde ve böbrek dokusunda beraber bulunmaktadır. Karbonik anhidrazlar, böbreklerin asit-baz dengesi, sıvı elektrolit transportu ve itrah fonksiyonlarında önemli role sahiptir. Böbrek dokusunun proksimal ve distal tubulus hücrelerinin sitozolünde bulunan CA II ve proksimal hücrelerin lümene bakan yüzeyinde membrana bağlı olarak yerleşmiş olan CA IV'ün bir kısmının bu hücrelerin günlük performansı veya patolojik bir hadisesi sonrasında idrara çıkması beklenir. Bu çalışmada idrardaki CA aktivitelerinin tayin edilmesi amaçlandı. Bu nedenle fizik muayeneleri ve laboratuvar tetkikleri sonunda normal olarak ifade edilen 50 şahsın rutin idrarlarında ve 20 şahsın günlük idrarlarında total CA aktiviteleri esteraz metodu kullanılarak tayin edildi.Bu çalışma sonucunda, rutin idrar örneklerinde total CA aktiviteleri (aritmetik ortalama ±standart sapma) (n=50), 15 ± 7.0 U/L ve günlük idrar örneklerinde total CA aktiviteleri (n=20), 89 ± 30 U/L olarak bulundu. İdrarda CA aktivitelerinin ölçülmesinin böbreğin fonksiyonel durumu ve performansının veya böbrek hasarının loklalizasyonu ve derecesinin tespit edilmesine yönelik faydalı bir indikatör olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Carbonic anhydrases are the monomeric metaloenzymes with molecular weight of 29-30 kDa, composed of about 259-260 amino acids and containing zinc ion (Zn2+) in their active sides. A known major function of them in the mammalian tissues is to catalyse the hydration of CO2 or the dehydration of HCO3" reversibly. By means of this catalytic reaction, they have many important physiological roles in many metabolic processes including acid-base equilibrium in body fluids, ion and fluid transport in the membranes, the synthesis, releases and resorption of cerebrospinal fluid, and the synthesis of some metabolites such as urea and pirimidine nucleotides. Nine izosymes of CA have been defined (CA I-IX). Of all these enzymes, while CA I and II are found in almost all of the mammalian tissues, CA III exsist in the gastrointestinal system and skeletal muscles. CA II and IV are found particularly in lung and renal tissues together. CAs in the kidney have critical roles in renal acid-base equilibrium, fluid- electrolyte transport and excretion function. Because of a daily performance or pathological evidence in the renal cells, it is expected that some of CA II, found in the cytosol of the proximal and distal tubules cells of the renal tissues, and CA IV, bound to the membranes of tubuler cells localized at the lumen surface of the proximal cells, are released from these cells in to urine. In the present study, it was aimed to investigated in urine CA activities.For this reason, the total CA activity in rutin urine of 50 subject and that in a daily urine of 20 subjects, which were accepted as a normal according to rutin laboratory and physical diagnosis results, were determined by using the esterase method. It was found that CA activities were 15 + 7.0 U/L (n=50) in rutin urines and 89 ±30 U/L (n=20) in a daily urines (Mean ± standart deviation). It was concluded that the measurement of CA activities in urine may be useful indicator for the examination of the functional status and performance of the kidney or for the determination of the localization and extent of the injury in kidney.