Obes çocuklarda serum lipid, lipoprotein ve lipid peroksidasyonunun (MDA cinsinden) araştırılması
Investigation of serum lipid, lipoproteins and lipid peroxidation (in term of MDA) in obese children
  1. Tez No: 70388
  2. Yazar: ZİHNİ KARAEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. TÜRKÇE ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA- 1998 Zihni KARAEREN Obez Çocuklarda Lipid, Lipoprotein ve Lipid Peroksidasyonunun(MDA cinsinden) Araştırılması Bu çalışma, obez çocuklarda lipid, lipoprotein ve lipid peroksidasyonunun araştırılması amacıyla yaşları 7-12 arasında (ortalama 9.51) 33 sağlıklı normal çocuk ile yaşları 7-12 arasında (ortalama 9.98) başka bir sağlık problemi olmayan 43 obez çocuk üzerinde gerçekleştirildi. Her iki grupta serum trigliserid(TG), total kolesterol(TK), serbest kolesterol(SK), LDL-Kolesterol(LDL-K), HDL-Kolesterol(HDL-K), HDL2-Kolesterol(HDL2-K), HDL3-Kolesterol(HDL3-K), lipoprotein(a) [Lp(a)] ve lipid peroksidasyonu(MDA cinsinden) değerleri çalışıldı. Çalışılan parametrelerden obez grubuna ait TG, TK, SK, LDL-K, HDL-K, HDL2-K, HDL3-K, Lp(a) ve lipid peroksidasyonu serum düzeyleri sırasıyla 120.19 ± 53.17 mg/dL, 172.53 ± 30.07 mg/dL, 41.30 ± 11.14 mg/dL, 103.51 ± 28.09 mg/dL, 42.48 ± 7.90 mg/dL, 8.04 ± 4.75 mg/dL, 34.44 ± 5.68 mg/dL, 19.44 ± 16.91 mg/dL, 3.98 ± 1.84 nmol/mL, kontrol grubuna ait aynı değerler yine sırası ile, 78.30 ± 35.11 mg/dL, 151.42 ± 23.84 mg/dL, 33.65 ± 9.63 mg/dL, 88.82 ± 22.22 mg/dL, 47.03 ± 6.13 mg/dL, 14.75 ± 5.62 mg/dL, 32.27 ± 4.31 mg/dL, 10.45 ± 8.43 mg/dL, 3.67 ± 2.46 nmol/mL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Investigation of Serum Lipid, Lipiproteins and Lipid Peroxidation (in terms of MDA) in Obese Children This study was carried out on 33 healthy children aged between 7-12 years (mean 9.51) and 43 obese children aged between 7-12 years (mean 9.98) that haven't any other health problem, to investigate serum lipid, lipiproteins and lipid peroxidation (in terms of MDA) in obese children. Serum triglyceride(TG), total cholesterol(TC), free cholesterol (FC), LDL-Cholesterol(LDL-C), HDL-Cholesterol(HDL-C), HDL2-Cholesterol (HDL2-C), HDL3-Cholesterol(HDL3-C), lipoprotein(a) [Lp(a)] and lipid peroxidation were studied on the both groups. Serum levels of TG, TC, FC, LDL-C, HDL-C, HDL2-C, HDL3-C, Lp(a) and MDA were 120.19 ± 53.17 mg/dL, 172.53 ± 30.07 mg/dL, 41.30 ± 11.14 mg/dL, 103.51 ± 28.09 mg/dL, 42.48 ± 7.90 mg/dL, 8.04 ± 4.75 mg/dL, 34.44 ± 5.68 mg/dL, 19.44 ± 16.91 mg/dL, 3.98 ± 1.84 nmol/mL in the obese group and 78.30 ± 35.11 mg/dL, 151.42 ± 23.84 mg/dL, 33.65 ± 9.63 mg/dL, 88.82 ± 22.22 mg/dL, 47.03 ± 6.13 mg/dL, 14.75 ± 5.62 mg/dL, 32.27 ± 4.31 mg/dL, 10.45 ± 8.43 mg/dL, 3.67 ± 2.46 nmol/mL in the control group, respectively.