C. Wolff'ta yeter sebep ilkesinin felsefi açıdan temellendirilmesi
Philisophical foundation of C. Wolff's principle of sufficient reason
- Tez No: 703894
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALPYAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Christian Wolff (1679-1757) 18.yy. Alman aydınlanma filozofudur. Bu çalışma, Wolff'ta yeter sebep ilkesinin (das Prinzip des zureichenden Grundes) felsefi açıdan nasıl temellendirildiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bilginin temellendirilebilmesi noktasında ilkenin neden kaçınılmaz olduğunu gözler önüne sermektedir. Yeter sebep ilkesi bilindiği üzere Leibniz ile ontolojik bir ilke olarak sınıflandırılmış ve ün kazanmıştır. Wolff ise bu ilkeyi sistematik ve ayrıntılı bir biçimde ele almış olup, psikolojiye de dahil etmek suretiyle ilkenin kapsamını genişletmiştir. Yeter sebep ilkesinin psikolojiye de dahil edilmesi özgür iradenin imkanına dönük tartışmalara neden olmuştur. Bu açıdan tezimizde yeter sebep ilkesi bağlamında özgür irade meselesine de yer verilmiştir. Yine daha önceki Türkçe kaynaklarda Wollf'un hayatı, felsefesi ve eserleri ayrıntılı bir şekilde işlenmediğinden bu başlıklara da yer verilmiştir. Christian Wolff sadece felsefe tarihinde bir isim olmayıp, aynı zamanda din felsefesi konularını da etkilemiş bir isimdir. Bu açıdan onun din felsefesinin güncel konuları olan vahiy ve deizm meselesine de nasıl baktığına konunun izin verdiği ölçüde değindik.
Özet (Çeviri)
Christian Wolff (1679-1757) was a 18th century philosopher of German enlightenment. This research reveals Wolff's philosophical approach to the principle of sufficient reason. It also shows why the principle is inevitable in order the knowledge to be based on. The principle of sufficient reason is classified from Leibniz on as an ontological principle and has gained its reputation from this. Wolff took this principle systematically and in detail and extended its content by adding it into psychology. The attachment of the principle of sufficient reason to psychology led to discussions about the problem of the free will. Thats why the question of free will in relation to this principle has been included to the research. Because the life, philosophy and literary works of Wolff has not been studied enough in Turkish sources these titles are included as well. Wolff isn't just important for the history of philosophy, but he also had an effect on the problems of the philosophy of religion. Therefore his views on revelation and deism, which are still contemporary problems of the philosophy of religon are incorporated into the research as much as it was needed.