Uluslararası hukukta soykırım suçu ve devletin sorumluluğu
Crime of genocide in international law and the responsibility of state
  1. Tez No: 703935
  2. Yazar: NURALİ ENES GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uluslararası hukukun ağır bir ihlalini oluşturan soykırım suçunun ve devletin bu suçtan kaynaklanan sorumluluğunun uluslararası hukuk belgeleri ve uluslararası yargısal mekanizmaların kararları bağlamında ele alındığı çalışmada genel olarak var olan hukukun ve içtihatların açıklanması, yorumlanması ve tartışılmasına çaba gösterilmiştir. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde soykırım kavramının gelişimi ve uluslararası hukukta bir suç olarak yer edinmesi süreci incelenmiş, ikinci bölümünde ise soykırım suçu konusunda temel hukuksal düzenleme olan 1948 tarihli Soykırım Sözleşmesi ile devletlere getirilen yükümlülüklerin ihlali durumunda doğabilecek sorumluluk ve bu sorumluluğun uluslararası yargı kararlarındaki görünümü incelenerek tartışılmaya çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the crime of genocide, which constitutes a serious violation of international law, and the responsibility of the state arising from this crime, in the context of international legal documents and the decisions of international judicial mechanisms, efforts have been made to explain, interpret, and discuss the existing law and case law in general. In this context, in the first part of the study, the development of the concept of genocide and the process of taking a place in international law as a crime is examined, in the second part, the responsibility that may arise in case of violation of the obligations imposed on states by the 1948 Genocide Convention, which is the basic legal regulation on the crime of genocide, is discussed and efforts have been made to explain this responsibility by investigating its appearance in international judicial decisions.