Ermeni soykırımı iddiaları ve uluslararası Hukuk
Armenian genocide claims in international Law
  1. Tez No: 137428
  2. Yazar: İLTER AKSOYLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Anadolu'da Türklerle Ermeniler yüzyıllardan beri bir arada, yanyana yaşamışlardır. Yüzyıllar boyunca aralarında ciddi bir sürtüşme olmamıştır. Osmanlı tarihi, altı yüzyılı aşar ve Osmanlı devleti, kurulduğu günden beri topraklarında bir Ermeni azınlığı barındırmıştır. Ama Ermeni sorunu ancak 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Ermeni sorununun özünü, 1915 Tehcirinin bir soykırım teşkil edip etmediği oluşturmaktadır. Ermeni yazarlar, tehcirin soykırım olduğunu tarihi olayları bu yönde yorumlayarak veya bazen, Talat Paşa'ya atfedilen telgraflarda olduğu gibi, olmamış olaylar uydurarak kanıtlamaya çalışırlar. Ermenilerin bu çabaları bilimsel bir incelemeden ziyade bir kamuoyu oluşturma kampanyası niteliği taşımaktadır. Türkiye ise yazarlarıyla, bilim adamlarıyla ve hatta resmi makamlarıyla bu kampanyaya gerektiği şekilde karşı koyamadığı için, sonuçta, özellikle batı dünyasında 1915 olaylarının soykırım olduğu şeklinde bir kanı yerleşmiştir Bazı ülke parlamentolarında soykırım hakkında alınan kararların temelinde bu kanı yatmaktadır. Uluslararası hukuka göre, tehcir soykırım değil, savaş koşullarında askeri gereklerden doğan bir tedbirdir. Tehcir; önceden planlanmış, ırkçı nefretle uygulanan, dini veya etnik bir grubu hedef almış, yok etme kastıyla uygulanmış bir hareket değildir. Tam aksine tehcir sırasında kayıpları önlemek için, günün imkansızlıkları içerisinde tüm önlemler alınmaya çalışılmıştır. Tehcirin soykırım suçu olup olmadığına siyasi faaliyet içerisinde olan, oy kaygısıyla hareket eden parlamentolar karar veremezler. Ancak Uluslararası Adalet Divanı ve ya tarafların belirlediği bir Hakem Mahkeme karar verebilir. Bizim tarihimizde, soykırım, katliam, mezalim yoktur; soykırıma, katliama, zulme uğrayanlara sahip çıkma vardır. Unutulmamalıdır ki, olmayanı olmuş gibi göstermek gerçeği anlatmaktan daha zordur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK The Turks had settled together with Armenians for hundreds of years. There was no serious conflict between them for centuries. The history of the Otoman Emprie lived six centuries and it had ruled an Armenian minority at main land. But the Armenian question had outbroken at the nineteenth century. The essential of Armenian problem constitude whether the immigration of 1915 was a genocide or not. Armenian writers who thought that immigration was genocide, comments on the historical events in this way or sometimes, as the telegraphs which were attibuted to Talat Paşa, they make up unripe events and try to proof them. Unlike a scientific study, these Armenian efforts carry quality of forming compain of public opinion. But Turkey didn't resist enough to this compain with its writers, scientist and event its officials, as a result, especially the opinion of 1915 events which are claimed as a genocide, locate in the west world. This wiew constitude the main decisions about genocide which are made by some states parliament. According to international law, immigration is not a genocide, it is precaution which is military necessity in war conditions. Immigration is not a movement which planned before or applied racialist hatred or targeted to religious or ethnic group or applied to destroy with intention. On the contrary, in order to prevent casualties during the immigration, all precautions had been taken in impossibilities of those days. Parliament which move with vote anxiety and be in a political activity don't decided to whether immigration is a crime of genocide or not. However, International Court of Juctice or Adjudicator Court which determined by all sides are able to make decisions. In Turkey's history, there were no genocide or massacre, opposite of this we claim all people who suffer from genocide, massacre or cruelty. Don 't forget that to show unripe as a ripe much harder than to explain the reality.