9-12 yaş öğrencilerinin merak bildirimlerinin içerik, dışavurum ve engeller bağlamında irdelenmesi
Examination of curiosity statements of 9-12 years old students in context of content, expression and obstacles
  1. Tez No: 703940
  2. Yazar: MELİS HIRİMYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 9-12 yaş öğrencilerinin merak ettikleri konuları, merakla ilgili dışavurumlarını, onları merak etmekten alıkoyan sebepleri kendi bakış açılarıyla açıkladıkları bildirimleri ele almaktadır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci döneminde, İstanbul'da Kağıthane, Beşiktaş ve Sarıyer ilçesinde yer alan ilkokul ve ortaokullarda okuyan toplam 206 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere kendilerini merak eden bir birey olarak tanımlayıp tanımlamadıkları sorulmuştur. Kendilerini merak eden bir birey olarak tanımlayan öğrenciler merak içeriklerini ve meraklı olduklarını belli eden davranışları açık uçlu soru kağıdına yanıtlamışlardır. Kendilerini merak eden bir birey olarak tanımlamayan öğrenciler ise onları merak etmekten alıkoyan bileşenleri açıklamışlardır. Öğrenci bildirimleri yapısal kodlamaya uygun olarak kategorize edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda belirli temalar, kodlar, kategoriler ve alt kategoriler oluşturulmuştur. Öğrencilerin bilimsel merakları ve diğer merak içerikleri, merak etmenin beraberinde getirdiği duygu, düşünce ve davranış değişikliğinin öğrenmeye, keşfetmeye ve motivasyona etki edip etmediği, öğrencileri merak etmekten alıkoyan sebeplerin çevresel, kişisel, duygusal ve davranışsal faktörleri öğrenci bildirimlerinin nitel analiz edilmesiyle yorumlanmıştır. Bu tezde yer alan bulgular ile eğitim dünyasının en önemli kavramlarından biri olan merakın öğrencilerin öğrenmesindeki işlevini, meraklarını ve onları dışa vurma yollarını saptamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the declarations of 9-12 year old students about the subjects they are curious about, their expressions of curiosity, and the reasons that prevent them from being curious with their own perspectives. . The sample of the research consists of a total of 206 students studying at Kağıthane, Beşiktaş and Sarıyer districts primary and secondary schools in Istanbul in the first semester of the 2018-2019 academic year. Students were asked whether they describe themselves as a curious individual. Students who defined themselves as curious individuals answered their curiosity content and behaviors that indicated that they were curious to the questionnarie paper. Students who did not define themselves as a curious, explained the components that prevented them from being curious. Student statements are categorized in accordance with structural coding. In line with the findings, certain themes, codes, categories and sub-categories were created. In the answers of the students, their scientific curiosity and other curiosity contents were revealed. It has been investigated whether the changes in emotion, thought and behavior brought about by being curious affect learning, discovery and motivation. The environmental, personal, emotional and behavioral factors of the reasons that prevent students from being curious were tried to be interpreted by qualitative analysis of student responses. With the findings in this thesis, it is aimed to determine the function of curiosity in students' learning and the ways of expressing them.