Hemşirelik öğrencilerinin dijital oyun oynama bağımlılığı ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi
Nursing students' digital game addiction and examination of related variables
- Tez No: 737681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin dijital oyun oynama bağımlılığı ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında iki devlet, bir vakıf olmak üzere toplam üç üniversitenin hemşirelik fakültesi ve hemşirelik bölümlerinde öğrenim gören toplam 1665 hemşirelik öğrencisi, örneklemini ise güç analizi ile belirlenen 774 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri toplanmadan önce, gerekli izinler alındı. Veriler; Öğrenci Bilgi Formu, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Dijital Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği aracılığı ile toplandı. Verilerin analizi SPSS 24 (IBM SPSS Statistics) paket programı kullanarak analiz edildi. Öğrencilerin %83,7'sinin kadın, yaş ortalamasının 20,03±1,72 yıl, BKİ ortalamasının 21,98±2,90 kg/m olduğu görüldü. Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği toplam puan ortalamasının 12,65±4,29 ve Dijital Oyun Oynama Motivasyonu alt boyutları puan ortalamalarının ise Başarı ve Canlanmada 12,60±4,51, Merak ve Sosyal Kabulde 23,63±9,34, Oyun Isteğinde Belirsizlikte 15,25±6,08 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive, relationship-seeking and cross- sectional type in order to examine nursing students' addiction to digital gaming and related variables. The universe of the research consisted of 1665 nursing students in total, studying in the nursing faculties and nursing departments of three universities, two state and one foundation, in the 2020-2021 academic year in Istanbul, and the sample was 774 students determined by power analysis. Necessary permissions were obtained before the research data were collected. Data were collected through the Student Information Form, the Digital Game Addiction Scale, and the Digital Game Play Motivation Scale. Data analysis was performed using SPSS 24 (IBM SPSS Statistics) package program. It was observed that 83.7% of the students were female, the mean age was 20.03±1.72 years, and the mean BMI was 21.98±2.90 kg/m. Digital Game Addiction Scale score of 12.65±4.29 and The mean scores of the Digital Game Playing Motivation sub-dimensions were 12.60±4.51 in Success and Revitalization, 23.63±9.34 in Curiosity and Social Acceptance, It was determined that the uncertainty in game desire was 15.25±6.08.