Kolon adenomu ve kolorektal kanserde yeni bir prediktör olarak CXCL5
CXCL5 as a new predictor in adenoma of colon and colorectal cancer
- Tez No: 703950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç Kolorektal kanserler (KRK) gastrointestinal sistemin en sık rastlanan kanserleridir ve bu hastalığa bağlı ölümler her iki cinsiyette de yüksek seyretmektedir. Bu nedenle KRK' ın erken tanısında faydalı olabileceğini düşündüğümüz, yeni bir nötrofil aktive edici protein olan CXCL5(ENA-78)'in KRK'deki rolünü araştırmayı amaçladık. Aynı zamanda CXCL5'in CEA'e üstünlüğü olup olmadığını araştırdık. Materyal-Metod Çalışmaya dahil edilen toplam 68 hasta 3 gruba ayrıldı.Grup 1 kolon adenomu (1-2 cm boyuntunda) saptanan 22 hasta , grup 2 kolorektal kanser tanısı alan 23 hasta, grup 3 de kolon mukozasında ödem ve hiperemi saptanıp, polip ya da malignite saptanmayan 23 hastayı içerdi. İşlem öncesi her hastadan alınan kan örneğinden serum CXCL5 ve CEA düzeyi çalışıldı. CXCL5 ve CEA için maliyet analizi yapıldı.Kolonoskopi sırasında alınan biyopsi örneklerinde CXCL5 ekspresyonu immünhistokimya ile değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 68 hastanın 40' ı (%58,8) erkek, 28'i (%41,2) kadın, yaş ortalaması 58,5 ± 15,3 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose : Colorectal cancer (CRC) is one of the most frequent cancers of the gastrointestinal system and deaths resulting from this disease are high for both genders. Thus, our purpose was to research the role of CXCL5(ENA-78) a recent neutrophil activating protein which we think may be useful in the early diagnosis of CRC- in CRC. At the same time, we investigated whether CXCL5 was superior to CEA. Material-Method : 68 patients who were included in the study were divided in three groups. Group 1 consisted of 22 patients who were found to have adenoma of the colon (1-2 cm in size), group 2 consisted of 23 patients diagnosed with colorectal cancer, and group 3 consisted of 23 patients who were found to have edema and hyperemia but no polyp or malignancy in the mucosa of the colon. Before the procedure, levels of serum CXCL5 and CEA were studied from the blood samples taken from each patient. Cost analysis was performed for CXCL5 and CEA. CXCL5 expression was assessed with immunohistochemistry in biopsy samples taken during colonoscopy. Results : 40 (58,8%) of the patients included in the study were men, while 28 (41,2%) were women. Average age of the patients was 58,5 ± 15,3. Average BMI of the patients was 26,6±3,9.