Yapay Zeka'nın sorumluluk hukukundaki konumu ve büyük veri ile ilişkisi
Artificial Intelligence and its position in liability law
  1. Tez No: 703982
  2. Yazar: ECEM AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BELLİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışmanın konusu, Yapay Zeka (YZ) ve temel unsurlarının Türk Hukuku ve Uluslararası Hukukta sorumluluk ve Büyük Veri alanlarında çeşitli yönleriyle araştırılmasıdır. Çalışma, Türk Hukuku ve Uluslararası Hukukta Yapay Zeka'nın hukuk sistemlerinin sorumluluk ve büyük veri alanında ortaya çıkan veya çıkabilecek ortak durum, çözüm ve gelişmeler konusunda teknik olmayan ve çoğunlukla hukuk bilimi ile ilgilenen kişiler için çeşitli bilgiler sunmaktadır. Çalışma; Yapay Zeka, Sorumluluk ve Büyük Veri olmak üzere üç ana başlık altında ve dört bölümde detaylı olarak çeşitli mevzuat hükümlerine, mahkeme kararlarına, uzman raporlarına ve kanun tekliflerine, yapay zekayı düzenlemek için mevcut çabalara vd. değinilerek incelenmiştir. Çalışma sonucu ortaya çıkan verilere göre, Yapay Zeka'nın şuan için tek başına bir kişi olarak sorumlu tutulamayacağı, sorumlukta müşterek ve müteselsil sorumluluk söz konusu olabileceği, zarar görenlerin tazmini için tazminat programı geliştirilmesi ve Yapay Zeka için uluslararası boyutta kapsayıcı hukuki düzenlemeler getirilmesi gerektiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is exploring Artificial Intelligence (AI) and its basic elements in various aspects in the fields of responsibility and big data in Turkish Law and International Law. The study provides various information for non-technical people who are mostly interested in legal science, about the common situation, solutions, and developments that arise or may arise in the field of responsibility and big data of Artificial Intelligence in Turkish Law and International Law. This study has been examined in detail under three main headings and in four chapters, namely Artificial Intelligence, Responsibility, and Big Data, by referring to various legislative provisions, court decisions, expert reports, law proposals, current efforts to regulating AI, etc. According to the data obtained as a result of the study, for now, it has been observed that Artificial Intelligence cannot be held responsible as a natural person, there may be joint and several liability in liability, a compensation program should be developed for the compensation of the injured and international comprehensive legal regulations should be regulated for Artificial Intelligence.