3-6 yaş grubu çocuğu olan babaların tükenmişlik, çocuk sevme ve babalık niteliklerinin incelenmesi
An investigation of burnout, liking of children and fatherhood qualities of fathers with 3-6 age group children
  1. Tez No: 703981
  2. Yazar: MERT SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan bilimsel çalışmaların ışığında; çocukların gelişim süreçlerinde sosyal-duygusal gelişimini etkileyen birçok etken olmasına rağmen aile çocuk için sosyalleşmenin temelini oluşturmaktadır. Anne-baba çocuk arasındaki bağlar doğumdan itibaren başlamakta çocuğun gelişim aşamaları boyunca devam edip süreç içerisinde gelişmektedir. Babaların aile içindeki ve çocuğun gelişimi üstündeki rolü en az anne kadar önemlidir. Bu nedenle babaların, tükenmişlik durumları, çocuğuyla geçirdikleri süre, ilgilenme biçimi, çocuğuna karşı tutumları ve babalık nitelikleri gibi değişkenler çocuğun gelişimiyle ve evdeki yaşantıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu sebeple en az anne kadar babanın da çocuğun gelişimi üzerinde olan etkisi dikkate alınarak, yapılan bu araştırma baba çocuk ilişkisini ve bunu etkileyen faktörleri ortaya koyması açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı,“3-6 yaş grubu çocuğu olan babaların tükenmişlik ve çocuk sevme düzeyleri ile babalık niteliklerinin çeşitli değişkenlere göre nasıldır?”sorusunu araştırmak ve aralarında yordayıcı bir ilişki olup olmadığının ortaya konmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu okul öncesi eğitimine devam eden 3-6 yaş grubu çocuğu olan 270 baba oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Demografik Bilgiler Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Barnett Çocuk Sevme Ölçeği ve Baba Katılım Ölçeği kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için verilerin analizinde parametrik testlerden t testi, ANOVA testi ve Regresyon kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; babaların yaşları arttıkça tükenmişlik düzeylerinde düşüş olduğu bulunmuştur. Babaların çocuk sayısı arttığında ise duygusal tükenmenin arttığı ve baba katılım düzeylerinin anlamlı bir şekilde düştüğü görülmüştür. Regresyon katsayıları incelendiğinde ise kişisel başarı ve çocuk sevme değişkenlerinin, babalık niteliklerini pozitif yönde etkileyen değişken oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In light of the findings of various studies, there are many factors affecting social and emotional development of children in development processes; however, family is the foundation of socializing for child. The ties between father-mother and child start with the birth and develop throughout all development processes. The roles of the father in family and on the development of the child have the same significance with the roles of the mother. Therefore, variables such as burnout, the time spent with their child, the way they care for their children, their attitudes towards their children and fatherhood qualities are directly related to the development of the child and the life at home. For this reason, the effect of the father on the child's development was taken into consideration as much as the mother and this research is important in terms of revealing the father-child relationship and the factors affecting it. The purpose of this research is to investigate the question of“How are the burnout and liking of children levels and paternity qualities of fathers with children in the 3-6 age groups according to various variables?”and to reveal whether there is a predictive relationship among them. The participants consist of 270 fathers with children aged 3-6 years who continue their pre-school education. As data collection tools; demographic information form, Maslach Burnout Scale, Barnett Liking of Children Scale and Father Participation Scale were used in the study. Since the data had normal distribution, parametric tests; t-test, ANOVA test and Regression were used in the analysis of the data. The findings indicated that burnout levels decreased as the age of the fathers increased. When the number of children increased, it was revealed that emotional exhaustion of fathers increased and father participation levels decreased significantly. When the regression coefficients were examined, it was observed that the variables of personal success and liking of children were variables that positively affected fatherhood qualities.