Yerel siyasette mahalle muhtarlarının yeri ve önemi 'Antakya örneği'
The place and importance of neigborhood headmen in local politics: Antakya case
- Tez No: 703983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Devletin vatandaşa sunmakla yükümlü olduğu hizmetler özelliklerine göre merkezi ve yerinden yönetimler olmak üzere iki birim tarafından yerine getirilmektedir. Yerel hizmet birimi olan yerinden yönetimler, vatandaşların mahalli müşterek niteliğindeki ihtiyaçlarını karşılayarak birlik ve bütünlük içerisinde bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Özgür ve demokratik bir toplumun inşasında çok önemli olan yerinden yönetimler yerel halkın ihtiyaçlarını, merkezi yönetime göre daha hızlı saptayıp, üretilen hizmetlerin verimli olmasını sağlaması bakımından çok önemlidir. Yerinden yönetimler içerisinde sayılmayan ancak merkezi yönetimin ve yerinden yönetimlerin yardımcısı olarak görülen mahalleler, tüzel kişiliği olmayan ve ilk basamakta yer alan en küçük yönetsel birim olarak karşımıza çıkmaktadır. Temeli çok eskiye dayanan, halka en yakın yönetim birimi olan mahalleler ve yönetiminde bulunan mahalle muhtarları geçmişten günümüze dek mahalle sakinlerinin mahalli müşterek niteliğindeki ihtiyaçlarını çözüme kavuşturan önemli bir yapı olmuştur. Yerel siyasetin belirlenmesinde önemli bir yeri olan geçmişten günümüze kadar belirli dönemlerde kaldırılıp yaşanan sorunlar neticesinde yeniden kurulan mahalle muhtarlığı, çok partili hayata geçiş döneminde de merkezi iktidarın keyfine ve politikalarına bağlı bir yapı olarak, yerel siyasette bir araç olarak kullanılmaya devam edileceği ifade edilmiştir. Fakat gelişen Türkiye, çıkarılan yasalar ve yeni gelen hükümetler mahalle muhtarlarının yerel siyasetteki yeri ve öneminde değişiklikler yaşanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada gelişen ve değişen Türkiye'de halka en yakın yönetim birimi olan, yerel siyasetin yönünü belirlemede önemli bir aktör olarak karşımıza çıkan muhtarların yerel siyasetteki yeri ve öneminin ne olduğu irdelenecektir. Çalışmanın tezleri; Antakya ilçesinde muhtarlar siyasi partiler tarafından çok önemli olup, yerel siyaseti inşa eden bir yapıdır. Antakya ilçesinde muhtarlar siyasi partiler tarafından yerel seçimlerde bir araç olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın yöntemi ise tarihsel, betimsel araştırma yöntemleri uygulanarak, derinlemesine görüşme ve belgeye dayalı veri analizi yapılacaktır. Bu doğrultuda mahalle muhtarları ile gerçekleştirilen derin görüşmeler neticesinde elde edilen veriler incelenerek sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The services that the state is obliged to provide to the citizens are carried out by two units, central and local governments, according to their characteristics. Local administrations, which are local service units, meet the local common needs of citizens and enable them to lead a life in unity and integrity. Local governments, which are very important in the construction of a free and democratic society, are very important in terms of determining the needs of the local people faster than the central government and ensuring that the services produced are efficient. Neighborhoods, which are not included in decentralization but are seen as the assistant of the central government and local governments, appear as the smallest administrative unit without legal personality and taking place in the first step. Neighborhoods, which are the closest administrative unit to the people and whose foundations are very old, and the neighborhood headmen under their management have been an important structure that has solved the local common needs of the residents of the neighborhood from past to present. It has been stated that the neighborhood headman, which has an important place in the determination of local politics, was abolished in certain periods from the past to the present and re-established as a result of the problems experienced, and that it will continue to be used as a tool in local politics, as a structure depending on the pleasure and policies of the central government during the transition to multi-party life. However, developing Turkey, enacted laws and new governments have caused changes in the place and importance of neighborhood headmen in local politics. In this study, the place and importance of mukhtars, who are the closest administrative unit to the people in developing and changing Turkey, and an important actor in determining the direction of local politics, in local politics will be examined. Theses of the study; In Antakya district, headmen are very important by political parties and they are a structure that builds local politics. In Antakya district, headmen are used by political parties as a tool in local elections. The method of the study will be in-depth interview and document-based data analysis by applying historical and descriptive research methods. In this direction, the data obtained as a result of in-depth interviews with the neighborhood headmen were examined and the result was tried to be reached.