Dirençli gram pozitif bakterilerde linezolid'in in vitro aktivitesinin e-test yöntemiyle belirlenmesi
Determination of in vitro activity of linezolid in resistance gram-positive bacteria by e-test method
- Tez No: 703994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL CERAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gram-pozitif bakteri infeksiyonlarının görülme sıklığı son yıllarda artmıştır. Özellikle hastane ortamında bulunan metisiline dirençli staphylococcus aureus (MRSA), metisiline dirençli koagülaz negatif stafilokok ( MRKNS) ve vankomisine dirençli entorokok'ların (VRE) yaygın olarak ortaya çıkması bu artışa katkıda bulunmuştur. Bu tür dirençli mikroorganizmalarla infekte olmuş hastaların tedavisinde zorluk yaşanmaktadır. Çalışmamız 2007 yılında yapılmıştır. Bu çalışmada dirençli gram-pozitif etkenlere bağlı gelişen infeksiyonlarda bir alternatif olabilecek ve 2005 yılından bu yana Türkiye'de kullanılmakta olan Linezolid'in in-vitro duyarlılığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastanemiz Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gelen çeşitli örneklerden (serum, BOS, abse, trakel aspirat, eklem mayii, katater, gaita) izole edilen hastalık etkeni 80 stafilokok izolatı (30 MRSA, 30 MSSA, 20 MRKNS) ve 20 VRE izolatı (15'i serum, 5'i gaita) çalışmaya alınmıştır. Linezolid duyarlılığı tüm izolatlarda disk düfüzyon ve MİK (E-test) yöntemi ile araştırılmıştır. Ayrıca, tüm izolatların CLSI'da belirtilen antibiyotiklere karşı duyarlılıkları Kirby-Bauer disk düfüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Linezolid, test edilen bütün stafilokok ve VRE izolatlarına karşı etkin bulunmuştur. Etkinlik açısından Metisilin dirençli ve duyarlı, suşlar arasında fark saptanmamıştır. MRSA'larda MİK aralığı 0,018 - 2 ııg /ml, MSSA'larda 0,25-1,5 pg/ml, MRKNS'lerde 0,19-1 pg/ml ve VRE'de 0,38-2 pg/ml saptanmıştır. Linezolid'in özellikle glukopepdide azalmış duyarlılığı olan veya dirençli olan izolatların tedavisinde iyi bir alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidence of infections caused by multidrug-resistant Gram positive bacteria is increasing in the last years. The pathogens such as glycopeptid resistant enterococci and methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA), coagulase- negative staphylococci (CoNS) has emerged widely and they contributes the increase.The treatment of the patients had infected the multidrug-resistant pathogens are extremly difficult The report was studied in 2007. The aim of this study was to determine in-vitro susceptibility of vancomycin-resistant enterococci (VRE), and staphylococci against linezolid that may provide new alternative to treat and was used in Turkey since 2005. A total 80 isolates of staphylococci ( 30 MRSA, 30 MSSA, 20 MRCoNS) were isolated from various clinical specimens and 20 VRE isolates was recovered from blood and rectal swab specimens obtained from was send to our microbiolgy laboratory. Linezolid susceptibility was determined by disc diffusion methods and by E test for all isolates. İn adition for all isolates sensitivity to against to other antibacterials was detected by Kirby- Bauer disc diffusion method according to guidelines established by the CLSI. The results showed that all strains were fully susceptible to linezolid (MIC < 2 pG/ml). The linezolid effectiveness is not different between the MRSA and MSSA strains. MİC's were changed for MRSA from 0,018 to 2 pg/ml,for MSSA from 0,25 to 1,5 pg/ml, for MRCoNS from 0,19 to 1 pg/ml. MİC's was changed from 0,38 to 2 pg/ml for VRE strains. İn conclusion as a result of the present study was decided linezolid could be alternative therapeutic drug on these isolates that resistance various antibiotics.