Pediatrik hematoloji/onkoloji hastalarında mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış bakteriyel enfeksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of microbiologically proven bacterial infections in pediatric hematology/oncology patients
  1. Tez No: 778022
  2. Yazar: ZEHRA ASLI İŞERİ KÜSKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çocuk Hematoloji/Onkoloji servisinde yatan hastalardan ateş ve/veya enfeksiyon şüphesi durumunda alınan kan akımı, idrar, yara yeri ve beyin omurilik sıvısı (BOS) örneklerinden izole edilmiş bakteriyel enfeksiyonların özelliklerinin ve antibiyotik direnç paterninin belirlenmesini amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, 1 Ocak 2011 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı servisinde yatan malign (hematolojik malignite, solid tümör) veya non-malign hastalığa sahip 0-18 yaş arası 322 hastadan izole edilen kan akımı, idrar, yara yeri, BOS kültür örnekleri retrospektif olarak incelenmiştir. Kan kültürü şişeleri, BACTEC-FX (Beckton Dickinson-USA) otomatize kan kültürü sisteminde 5 gün süre ile inkübe edilmiştir. İdrar örnekleri koyun kanlı agar ve MacConkey agar veya kromojenik agar besi yerine ekilerek 37oC'de 24-48 saat etüvde inkübe edilmiştir. Yara yeri örneklerinin geldiği eküvyon 1-2 ml serum fizyolojik ile sulandırılıp veya sıvı besiyerine inoküle edilip vortekslendikten sonra kanlı agar, çikolatamsı agar besiyerlerine ekim yapılmıştır. BOS örnekleri önce 3000 rpm'de 15 dakika santrifüj sonrası çökeltiden Gram boyama yapılarak PNL ve mikroorganizma varlığı açısından incelenmiş, ardından Triptik Soy Broth ve Brain Heart Infusion broth sıvı besiyerlerine ekim yapılarak en az üç gün süreyle etüvde inkübe edilmiş, bulanıklık gözlendiğinde kanlı ve çukulatamsı agara ekim yapılmıştır. Bakterilere, Kirby Bauer disk difüzyon yöntemi ile antimikrobiyal duyarlılık testi uygulanmış ve Clinical and Laboratory Standars Institute (CLSI) ve European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) kılavuzlarına göre değerlendirilmiştir. Her hasta için aynı türden ilk izole edilen bakteri dahil edilmiş, kontamine kültürler ve mantarlar çalışma dışı bırakılmıştır. Antibiyotiklere orta düzeyde duyarlı olan bakteriler dirençli olarak kabul edilmiştir. İstatistiksel analiz için IBM SPSS 20 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Normal dağılıma uygunluk, Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirilmiş, normal dağılım göstermeyen sayısal değişkenler medyan, kategorik değişkenler ise frekans olarak verilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ise Pearson Ki-Kare testi veya Fisher Exact Test ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bacterial infections are important causes of morbidity and mortality in pediatric hematology/oncology patients. Aim: In this study, we aimed to determine the characteristics and antibiotic resistance pattern of bacterial infections isolated from bloodstream, urine, wound site and cerebrospinal fluid (CSF) samples taken from patients hospitalized in the Pediatric Hematology/Oncology service in case of fever and/or suspected infection. Methods: This study was conducted in 322 patients between the ages of 0-18 years, by retrospectively analyzing the isolated bloodstream, urine, wound and CSF culture samples of patients who were diagnosed with malignant (hematological malignancy, solid tumor) or non-malignant disease, hospitalized in Istanbul University, Istanbul Medical Faculty in the Department of Pediatric Hemotology and Oncology, between January 1, 2011 and June 30, 2021. Blood culture bottles were incubated for 5 days in the BACTEC-FX (Beckton Dickinson-USA) automated blood culture system. Urine samples were inoculated on sheep blood agar and MacConkey agar or chromogenic agar medium and incubated at 37°C for 24-48 hours. The swab from which the wound samples came was diluted with 1-2 ml of physiological saline or inoculated into liquid medium and vortexed, and then inoculated on blood agar and chocolate agar media. CSF samples were first examined for the presence of PNL and microorganisms by Gram staining of the precipitate after centrifugation at 3000 rpm for 15 minutes, then inoculated into Tryptic Soy Broth and Brain Heart Infusion broth mediums for at least three days and incubated in an oven for at least three days and when turbidity was observed, it was inoculated on blood and chocolate agar. Antimicrobial susceptibility test was applied to the bacteria by Kirby Bauer disk diffusion method and evaluated according to the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) and European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) guidelines. For each patient, the first isolated bacteria of the same species were included, contaminated cultures and fungi were excluded. Bacteria that were moderately sensitive to antibiotics were considered resistant. IBM SPSS 20 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for statistical analysis. Compliance with normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov Test, numerical variables that did not show normal distribution were given as median, and categorical variables were given as frequency. Relations between categorical variables were determined by the Pearson Chi-Square test or the Fisher Exact Test.