Solution of economic load dispatch problem by modified exchange market algorithm
Çözümü ekonomik yük gönderme sorun by değiştirildi değişim pazar algoritma
- Tez No: 703999
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Her geçen gün artan enerji talebi, enerji kaynaklarının sınırlı olması, elektrik üretim maliyetlerinin artmasına neden olmuştur. Bu nesli en aza indirmek için maliyet açısından optimize edilmiş Ekonomik Sevkiyat, Güç Sistemi Çalıştırma ve Kontrol araştırmaları için kilit bir alan olmuştur. Bu çalışmada, gerçek güç dengesi, Yasaklanmış Çalışma Bölgeleri (POZ'ler), Kapasite gibi kısıtlamaları içeren ED problemini çözmek için Mutasyon operatörü ve temel Borsa Piyasası Algoritması (EMA) ile entegre Sıralı Kuadratik Programlama kullanan bir Modifiye Borsa Piyasası Algoritması (MEMA) önerilmiştir. Limitler, Valf Noktası Yükleme Etkisi ve iletim kayıpları. MEMA, 3 (850MW), 6 (1263MW), 13 (1800MW) ve 15 Birim (2530MW) olmak üzere dört standart test sisteminde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar daha sonra diğer tekniklerle karşılaştırılmış ve önerilen tekniğin daha düşük yakıt maliyeti ve yakınsama açısından etkinliği her bir test sistemi için doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ever increasing energy demand, while the energy resources are limited, have caused the cost of generation of power to increase. To minimize this generation cost optimized Economic Dispatch has been a key area for research in Power System Operation and Control. A Modified Exchange Market Algorithm (MEMA) using Mutation operator and Sequential Quadratic Programming integrated with basic Exchange Market Algorithm (EMA) has been proposed in this work to solve the ED problem involving constraints like real power balance, Prohibited Operating Zones (POZs), Capacity Limits, Valve Point Loading Effect and transmission losses. MEMA has been implemented on four standard test systems having 3 (850MW), 6 (1263MW), 13 (1800MW) and 15 Units (2530MW). The results obtained have than been compared with other techniques and the effectiveness of proposed technique, in terms of lower fuel cost and convergence, has been verified for each test system.