Öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin vizyoner liderlik yeterlikleri ile mesleki bağlılıkları arasındaki ilişkide örgütsel canlılığın aracılık etkisinin incelenmesi
The impact of visionary leadership behaviors on employees' perceptions of corporate identity
  1. Tez No: 704003
  2. Yazar: MEHMET GÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde örgütleri başarısı iyi oluşturulmuş, paylaşılmış, benimsenmiş vizyonlarına bağlıdır. Vizyon;hayal etmeyi, yaratmayı, değer ve inançlar doğrultusunda harekete geçmeyi içeren daha çok bir ikna sözleşmesidir. Vizyon, çalışanlarda coşku ve bağlılık oluşturan bir sözleşmedir. Okul yöneticileri geliştirdikleri okul vizyonu sayesinde öğretmenlerde bağlılık, enerji ve coşku yaratır. Ayrıca vizyoner liderin iletişime açık, takım ruhunu harekete geçiren, astlarına güven duygusu aşılayan yönü beraberinde mesleki ve örgütsel bağlılığı da getirecektir. Örgütün vizyonunu benimseyen, inanan çalışanlar canlı, tutkulu, çoşkuyla ve adanmışlıkla bu vizyonu gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu bağlamda günümüz okul müdürlerinin vizyoner lider olmaları gerekmektedir. Bu sayede okul çalışanlarında mesleki bağlılık ve mesleki canlılık artacak ve başarıya ulaşılabilecektir. Yapılan literatür taramasında bu üç değişkenin bir arada incelendiği araştırmaya rastlanılmamış olup oldukça önemli olan bu kavramlar arasındaki ilişki ve etkileşimin incelenmesinin literatürdeki bu boşluğu doldurmaya katkı sunacağı düşünülmüştür. Bu araştırmada öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin vizyoner liderlik algıları ile öğretmenlerin mesleki bağlılık düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığı eğer varsa bu ilişkide mesleki canlılığın aracılık rolünün olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan anket ile Tunceli'de görev yapan 171 öğretmende online anket yöntemiyle veriler toplanmış ve istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları; öğretmenlerin okul yöneticilerini“vizyoner bir lider”olarak değerlendiklerini göstermektedir. Aynı şekilde mesleğe olan bağlılıklarının ve mesleki canlılıklarının yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca kadın öğretmenlerin mesleki bağlılık ve mesleki canlılık düzeylerinin erkek öğretmenlere nazaran daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerinmesleki bağlılık düzeyleri ile vizyoner liderlik algıları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki gösterdikleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki canlılık düzeyinin,vizyoner liderlik algılarının mesleki bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisinde aracılık etkisinin orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda okul yöneticileri ve kanun yapıcıların dikkatleri bu konuya çekilmiş ve daha kaliteli bir eğitim sistemi için bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the success of organizations depends on well-formed, shared and adopted visions. A vision is more of a persuasion contract that involves imagining, creating, and acting in line with values and beliefs.Vision is a contract that creates enthusiasm and commitment in employees. Thanks to the school vision they developed, school administrators create commitment, energy and enthusiasm in teachers.In addition, the aspect of the visionary leader that is open to communication, activates the team spirit, and instills a sense of trust in his subordinates will bring professional and organizational commitment. Employees who adopt and believe in the vision of the organization try to realize this vision with vitality, passionate, enthusiasm and dedication. In this context, today's school principals need to be visionary leaders. In this way, professional commitment and professional vitality will increase in school employees and success will be achieved.In the literature review, no research was found in which these three variables were examined together, and it was thought that examining the relationship and interaction between these very important concepts would contribute to filling this gap in the literature. In this study, it was aimed to examine whether there is a relationship between school principals' visionary leadership perceptions and teachers' professional commitment levels according to teachers' opinions, and if there is a mediating role of professional vitality in this relationship.With the questionnaire prepared in this direction, data were collected from 171 teachers working in Tunceli by online questionnaire method and analyzed with SPSS 24.0 statistics program. The results of the research show that teachers evaluate school administrators as a“visionary leader”. Likewise, it is understood that their commitment to the profession and their professional vitality are high. In addition, it was observed that the professional commitment and professional vitality levels of female teachers were higher than male teachers.It has been determined that there is a weak and positive relationship between teachers' professional commitment and visionary leadership perceptions. It has been concluded that the mediating effect of teachers' professional vitality level and visionary leadership perceptions on their professional commitment levels is moderate. At the end of the study, the attention of school administrators and lawmakers was drawn to this issue and some suggestions were presented for a higher quality education system.