İskemik dokuda serbest oksijen radikali hasarını önleyici farklı ajanların tek başına ve beraberce etkilerinin araştırılması
- Tez No: 70401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇETİNKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
vn - ÖZET İskemi ve iskemi - reperfüzyon hasarında ksantin oksidaz, demirin katalize ettiği reaksiyonlar ve nötrofillerin endotelle etkileşimiyle oluşan serbest radikallerin etkisi bilinmektedir. Hasarın oluşumu tekli ve çoklu ajanların kullanımı ile azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iskemi hasarını oluşturan bu mekanizmaların her birine etkisi olduğu çeşitli çalışmalarla gösterilmiş ajanların birlikte ve tek tek kullanımlarının etkide ne sağlayacağını gözlemekti. Bu amaçla sıçanlarda kaudal tabanlı sırt cildi flebi modelinde Siklosporin A ( 30 mg/kg ven içi ), Allopürino! ( 50 mg/kg ven içi ) ve Deferoksamin ( 150 mg/kg ven içi ) adlı ajanların tek tek, ikili ve üçlü birliktelikleri çalışıldı. Flep kaldırılmadan 15 dakika önce bu ajanlar verildi veflep kaldırıldıktan 1 saat sonra lipid peroksidasyonunun son ürünü olan MDA ' yi ve nötrofil infiltrasyonunun göstergesi olan MPO aktivitesini biyokimyasal olarak çalışmak için cild dokusu örneği alındı. Ameliyat sonrası 3. ve 7. günlerde flep canlılığı tesbit edildi. CsA ' nm lipid peroksidasyonunu anlamlı ( P < 0,01 ) azalttığı, üçlü kombinasyonun MPO aktivitesini diğer gruplara göre anlamlı ( P < 0,001 ) olarak düşürdüğü biyokimyasal olarak ölçüldü. Yine, CsA ve allopürinol flebin canlılık oranını kontrole göre anlamlı olarak ( P < 0,05 ) arttırdığı halde ikili ve üçlü kombinasyonlar canlılığı arttırmada etkili olamamışlardır. Sonuç olarak, nötrofiller tarafından oluşturulan hasarın göstergesi sayılan MPO aktivitesini etkili şekilde düşürebilen üçlü kombinasyonun, bu iyileştirici etkisini flep canlılığında gösterememiş olması nedeniyle, MPO aktivitesi ölçümünün prognoz ile korelasyonunun geçerliliği konusunda şüpheler oluşmuştur. 70
Özet (Çeviri)
VIII - SUMMARY The effect of free radicals that are bom in“ ischemia or ischemia- reperfusion ”injury by xanthine oxidase, iron reactions and neutrophil - endothelial cells interaction, is known. Existing injury by free radicals are tried to reduce by different agents which are used single or multipl. Our aim was to observe whether combination of these agents that have been shown their effectiveness on ischemic injury as a single use, were going to show additive effect or not. For this purpose a caudal based rat dorsal skin flap was used and Cyclosporine - A ( 30 mg/kg iv ), Allopurinol ( 50 mg/kg iv ) and Deferoxamine ( 150 mg/kg iv ) injected 15 minutes before flap elevation. Skin biopsies were taken out from both lateral side of middle portion of flap to measure biochemically MDA is the last production of lipid peroxidation and MPO activity is the indicator of neutrophil infiltration. Biochemical result showed that CsA and CsA + Deferoxamine groups depleted lipid peroxidation significiantly ( P < 0,01 ) when compared to control group, and triple combination depleted MPO activity very significiantly ( P < 0,001 ) when compared to control and deferoxamine groups, and significiantly when compared to other groups ( P < 0,05 ). Although CsA ( P < 0,05 )and allopurinol ( P < 0,01 ) enhanced survival of flaps significiantly when compared to control, triple combinations were not succesful to enhance flap survival. As a conclusion, CsA and allopurinol were succesful to improve ischemic. injury as expected, but because of lack of additive improving effect of triple combination that depleted MPO activity very succesfully, could not proved by flap survival. 71