Konya ilinde bazı otoparkların kapalı alanlarında hava kalitesinin araştırılması
Research of air quality in the closed areas of some parking areas in Konya province
- Tez No: 704026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ekonomik ve teknolojik gelişmelerin hız kesmeden devam ettiği günümüzde ulaşım konusunda da çok büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Gelişen teknoloji, insanların alım gücündeki artış ve ulaşım esnekliği nedeniyle bireysel araç sahipliği her geçen gün artmaktadır. Artan araç sayısı trafik sıkışıklığı ve otopark ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Özellikle Büyükşehirlerde arsa maliyetlerinin çok yüksek oluşu eskiden olduğu gibi açık arsalar üzerine parklanmayı lüks kılmakta, cadde üzeri parklanmalar ise trafik sıkışıklığını bir kat daha artırmaktadır. Bütün bu faktörler göz önüne alındığında daha düzenli, modern, araca ve sürücüye ait ihtiyaçların da karşılandığı otoparklar ihtiyaç haline gelmiştir. Otoparklar türleri arasında kapalı otoparklar; çevresel açıdan çok iyi irdelenmesi gereken bir otopark sistemidir. Fosil yakıtların yakıldığı motorlardan egzoz yoluyla dışarı atılan yanmamış partikül madde ve egzoz gazlarının iç ortamda ne düzeylere ulaşabileceğini önceden kestirmek mümkün değildir. Bu konuda uygulanacak ampirik yöntemde gerçeği yansıtmayacaktır. Çünkü ortamın havalandırmasından aracın tipine kadar bir çok etken ortamda biriken emisyon miktarını değiştirebilmektedir. Bu çalışmada, kapalı otoparklar havanın kalitesi değerlendirmek için; Karbon monoksit (CO), Karbondioksit (CO2), Partikül maddeler (PM2,5 ve PM10) ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca, İç ortamlarda sıcaklık ve nem değerleri kaydedilmiştir. Dört kirlilik parametresi ile sıcaklık arasındaki ilişki SPSS 25 paket programı yardımı ile araştırılmıştır. Çalışmada sıcaklık ile tüm kirlilik parametreleri arasında pozitif korelasyon olduğu gözlenmiştir. Ölçüm sonuçları değerlendirildiğinde, tüm otoparklarda PM2,5 ve PM10 seviyelerinin EPA, WHO ve HKDY tarafından belirlenen standartları sırasıyla 1000-4000 ppm ve 150-180 ppm aştığı, ancak CO2 ve CO konsantrasyonlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. 390-600 ppm ve 0.8-3.0 ppm ve bu seviyeler belirtilen değerlere göre kabul edilebilir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where economic and technological developments continue unabated, there are great developments in the industry. Individual vehicle ownership is increasing day by day due to the developing technology and economy, the increase in people's purchasing power and the flexibility of transportation. The increasing number of vehicles brings with its traffic jams and the need for parking place. Especially in metropolitan cities, the high cost of land makes it luxurious to park on open lands, as in the past, while parking on the street increases traffic congestion even more. Considering all these factors, more regular, modern car parks that meet the needs of the vehicle and the driver have become a necessity. Types of car parks include indoor car parks, It is a parking system that needs to be examined very well from an environmental point of view. It is not possible to predict in advance what levels the unburned particulate matter and exhaust gases emitted from the engines in which fossil fuels are burned will reach in the indoor environment. The empirical method to be applied in this regard will not reflect the truth. Because many factors, from the ventilation of the environment to the type of vehicle, can change the number of emissions accumulated in the environment. In this study, To evaluate the air quality in the car parks; Carbon monoxide (CO), Carbon dioxide (CO2), Particulate matter PM2,5 and PM10 were examined. In addition, indoor temperature and humidity values were recorded. The data were analyzed by using the program SPSS statistics 25. It has been mentioned the points that must be considered, measurements and suggestions to reduce air pollution in the car parks. When the measurement results were evaluated, it was observed that the PM2,5 and Pm10 levels in all car parks exceeded EPA, WHO and HKDY specified standards it was 1000-4000 ppm and 150-180 ppm respectively, but the CO2 and CO concentrations 390-600 ppm and 0.8- 3.0 ppm and these levels are acceptable according to the specified values.