Evaluating dance sport for expertise: A classification approach based on verbal descriptions
Dans sporu değerlendirmesinde uzmanlık: Sözel betimlemelere dayalı bir sınıflandırma yaklaşımı
- Tez No: 704025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dans sporu, erkek ve kadının birlikte belirli vücut tekniklerini kısıtlı bir zamanda müzik ile beraber uyguladığı bir performans faaliyetidir. Hakemler çiftleri değerlendirirken partnerler arası iletişime, vücut çizgilerine, çiftlerin müzik ve ritim ile uyumlarına odaklanmaktadır. Bu performansın değerlendirilme şekli değerlendirecek kişinin tecrübe seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı dans sporu değerlendirilmesinin, uzman ve tecrübesiz değerlendiricilerin sözel verilerini kullanarak ikili sınıflandırma ile modellenebilirlik kapasitesini araştırmaktır. Bu tez çalışmasında sunulan modellerle değerlendiricilerin sözel verilerini analiz ederek onları uzman veya tecrübesiz olarak sınıflandırmak amaçlanmaktadır. Bunu yapabilmek için Multinomial ve DistilBERT olmak üzere iki ayrı ikili sınıflandırma modeli kullanılmıştır. Sonuçlar gösteriyor ki, kullandığımız iki model de hem İngilizce hem de Türkçe veri setleri için kabul edilebilir doğruluk oranları vermektedir.
Özet (Çeviri)
Dance sport is a performance in which a male and a female aim at exhibiting certain body techniques in a limited time period. The judges, who report the performance evaluation, focus on the body lines, the bodily communication between the partners, and the sense of rhythm. The evaluation process of dance sport may vary across judges' level of experience. The goal of the thesis is to investigate the modeling capabilities of dance performance evaluation, which eventually may lead to a binary classification of expert and novice evaluators through their verbal descriptions of the dance activity. In particular, the models presented in this thesis aim to classify the evaluator as an expert or a novice through the analysis of speech data. For this, we trained two binary classification models, namely Multinomial Naïve Bayes and DistilBERT. The findings reveal that both models may return acceptable results for English and Turkish, though their different performance in accuracy.