Kompost solucan dokusundan glutatyon redüktaz enziminin saflaştırılması ve biyokimyasal karakterizasyonu
Purification and biochemical characterization of the glutathione reductase enzyme from worm compost
  1. Tez No: 704031
  2. Yazar: HÜSEYİN CAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Glutatyon hücre içi metabolik proseslerde görev alan çok önemli bir metabolittir. Onun hücre içi seviyesinin korunmasında glutatyon redüktaz enzimi önemli katkı sağlamaktadır. Yapılan çalışmada Eisenia fedita türü toprak solucanından glutatyon redüktaz enzimin saflaştırılması, biyokimyasal olarak karakterize edilmesi ve bazı toprak kirletici metallerin enzim aktivitesi üzerinde etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Tez çalışmasının sonunda, enzim 652,27 kat saflaştırılmıştır. Enzimin optimum pH'sı 8,5 ve optimum iyonik Tris tamponunda 75 mM olarak bulunmuştur. Enzimin optimum aktivite gösterdiği sıcaklık 40 santigrat derece belirlenirken, aynı sıcaklıkta enzimin aktivitesini koruduğu tespit edilmiştir. Enzimin subastrata ve koenzime karşı Km ve Vmax değerleri belirlenmiştir. Enzim aktivitesi üzerinde Pb+2, Cu+2, Fe+3 ve Zn+2 iyonlarının inhibiyon etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glutathione is a very important metabolite that takes part in intracellular metabolic processes. The enzyme glutathione reductase makes an important contribution to the maintenance of its intracellular level. In this study, it was aimed to purify and biochemically characterize glutathione reductase enzyme from the earthworm species Eisenia fetida and to investigate the effect of some soil polluting metals on enzyme activity. At the end of the thesis study, the enzyme was purified 397 times. The optimum pH of the enzyme was found to be 8.5 and the optimum ionic Tris buffer was 75 mM. While the temperature at which the enzyme shows optimum activity was determined as 40 0C, it was determined that the enzyme kept its activity at the same temperature. Km and Vmax values of the enzyme against substrate and coenzyme were determined. The inhibition effect of Pb+2, Cu+2, Fe+3 and Zn+2 ions on enzyme activity was observed.