Holstein buzağıların gelişimi ve sağlık parametreleri üzerine ozon gazı uygulamasının etkisi
The effect of ozone gas application on growth and health parameters of Holstein calves
  1. Tez No: 704030
  2. Yazar: DİLEMRE KÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESİH KOCAMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olan ozon gazının buzağıların emzirme döneminde sağlıklı yetiştirilmesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Holstein buzağılara rektal ozon gazı uygulamasının buzağıların gelişimi, bağışıklık sistemi ve bağırsak florası üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılan çalışmada 10 adet Holstein buzağı (her grup n=5) kullanılmıştır. Gruplar; Buzağı başlangıç yemi + tam yağlı süt (KNT) ve Buzağı başlangıç yemi + tam yağlı süt + Rektal ozon uygulaması (DNM) oluşturulmuştur. Buzağılara haftada bir kez 50 µg gaz/200 ml dozda ozon gazı uygulanmıştır. Buzağılar ardışık günlerde ortalama 800 gr/gün buzağı başlangıç yemi tükettiğinde sütten kesilip ozon uygulaması sonlandırılmıştır. Buzağıların 60 günlük yaştaki canlı ağırlık ve vücut ölçüleri alınarak deneme sonlandırılmıştır. Veriler, tekrarlı ölçümler varyans analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Ozon gazı uygulamasının buzağıların canlı ağırlığına etkisi önemli bulunmamıştır. 2. ve 5. haftalarda vücut derinliği ölçümüne ve 2., 3., 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the effect of ozone gas, which has antibacterial and antioxidant properties, on the healthy rearing of calves during the suckling period. Ten Holstein calves (n=5 each group) were used in the study conducted to determine the effects of rectal application of ozone gas on Holstein calves on the growth, immune system and intestinal flora of calves. Groups; Calf starter feed + whole milk (KNT) and Calf starter feed + whole milk + Rectal ozone application (DNM) was formed. Ozone gas was applied to the calves once a week as 50 µg gas/200 ml dose. When the calves consumed an average of 800 g/day starter on consecutive days, they were weaned and the ozone application was terminated. The experiment was terminated by taking live weight and body measurements at the 60 d-age. The data were analyzed with the repeated measures analysis of variance technique. The effect of ozone gas application on the live weight of the calves was not significant.