Balıkesir ili maden işleme şantiye çalışanlarının güvenlik kültürü ve örgütsel bağlılık algısına yönelik araştırma
Research on the perception of safety culture and organizational loyalty of Balikesir provincial mineral processing site employees
- Tez No: 704036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İstatistik, Mining Engineering and Mining, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Balıkesir il sınırları içerisinde bulunan özel maden işletmesinde görev alan kişilerin güvenlik kültürü ve örgütsel bağlılık algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve iş sağlığı ve güvenliği öneminin anlaşılmasıdır. Araştırmada, ülkemizde maden şantiye sahasında görev alan kişilerin İSG kapsamında güvenlik kültürü ve örgütsel bağlılık algı düzeyleri literatürde belirlenen temel boyutlar kullanılarak anket yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada katılımcılara güvenlik kültürü ve örgütsel bağlılık kavramı anlatılmıştır. Çalışmanın bir sonraki basamağında katılımcıların çeşitli demografik değişkenler bakımından güvenlik kültürü ve örgütsel bağlılık arasında farklılık gösterme derecesi ve etkisi araştırılmıştır. Çalışma toplam 500 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir ve analize alınan toplam veri sayısı 338'dir. Verilerin analizi SPSS version 22.0 yazılımı ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda maden sahasında görev alan katılımcıların güvenlik kültürü ve örgütsel bağlılık algıları arasında pozitif yönlü zayıf yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların bu iki algı durumları arasında %19'luk bir etkileşim olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the safety culture and organizational commitment perceptions of the people working in the private mining operation located in Balıkesir province and to understand the importance of occupational health and safety. In the research, OHS can be designed around the mandate in miningoriented areas, with general design options in the general living area and the general world in the general world. In the study, it is explained about the society and practices that can progress. It can be explored and enjoyed from the viewpoints of the detailed designs and the working aspect in terms of large brew drawings step by step. The study was carried out with a total of 500 participants and the total number of data included in the analysis was 338. Data analysis was done with SPSS version 22.0 software. It is variable from a point of view in terms of perceptions that differ from the point of view from the field of duty from the field of study. It was concluded that there was a 19% interaction between these two perception states of the participants.