Arı sütü ve kestane balı karışımının antioksidan, antimikrobiyal, sitotoksik, genotoksik ve antigenotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of antioxidant, antimicrobial, cytotoxic, genotoxic and antigenotoxic effects of royal jelly and chestnut honey mixture
- Tez No: 704038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE TANER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN CİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Arı ürünleri çok eski zamanlardan beri hem geleneksel hem de modern tıpta kullanılmaktadır. Bal, arı sütü, propolis, arı ekmeği, balmumu ve arı zehrinden oluşan bu ürünlerin antioksidan, antitümör, antiinflamatuar, antimikrobiyal, yara iyileştirme gibi birçok özellikler gösterdiği yapılan çalışmalarda kanıtlanmaktadır. Son zamanlarda araştırmacılar arı ürünlerinden maksimum verim almak için karışım halinde kullanarak çalışmalar yapmaktadır. Bu tez çalışmasında arı sütü ve kestane balı karışım halinde kullanılmıştır. 1:5 oranında hazırlanan karışımın antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesi; BEAS-2B (sağlıklı epitelyal akciğer hücresi) ve A549 (kanser hücresi) üzerinde sitotoksik, genotoksik ve antigenotoksik etkileri belirlenmiştir. Bu çalışma, Bursa bölgesinden temin edilen kestane balı ve arı sütü kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda karışımın toplam fenolik miktarı (TPC) 74±3,86 mg GAE/100 g, FRAP ve ABTS antioksidan aktivite değerleri ise sırasıyla 381,9±23,55 µM TE /100 g ve 506±4,38 µM TE/100 g olarak belirlenmiştir. Test mikroorganizmaları olarak Gram (+), Gram (–) bakteriler ile maya ve küflerin kullanıldığı bu çalışmada, antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesinde agar kuyucuk ve mikrodilüsyon yöntemi kullanılmıştır. Minumum Bakterisidal Konsatrasyonu (MBK) değerlerine bakıldığında; S. aureus'un en yüksek değere (%15 mL/mL) sahip olup en dirençli bakteri olduğu; S. epidermis ve L. monocytogenes'in ise en düşük MBK değeri ile (%5 mL/mL) karışıma en duyarlı bakteriler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, karışımın mayalar üzerinde küflerden daha iyi antifungal aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. BEAS-2B ve A549 hücreleri üzerinde yapılan MTT ve NKA sitotoksisite test sonuçlarına göre karışımın iki hücre hattı üzerinde de sitotoksik bir etki göstermediği sonucuna varılmıştır. Comet testi kullanılarak yapılan genotoksisite sonuçlarına göre karışımın A549 ve BEAS-2B hücreleri için yalnızca %10 konsantrasyonunda muamelesiz kontrol grubuna kıyasla genotoksik etki gösterdiği belirlenmiştir. H2O2 ile DNA hasarına uğratılan BEAS-2B ve A549 hücreleri karışım ile muamele edilerek antigenotoksik etkisi değerlendirilmiştir. Comet testi sonuçlarına göre karışımın BEAS-2B hücrelerinde %1, %5 ve %25 konsantrasyonlarında DNA hasarını onarırken; A549 hücrelerinde yalnızca %1 konsantrasyonunda DNA hasarını onardığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, arı sütü-kestane balı karışımının güçlü biyolojik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bee products have been used in both traditional and modern medicine since ancient times. It has been proven in studies that these products, consisting of honey, royal jelly, propolis, bee bread, beeswax and bee venom, show many properties such as antioxidant, antitumor, anti-inflammatory, antimicrobial, wound healing. Recently, researchers have been working on using bee products as a mixture to get maximum efficiency. In this thesis, royal jelly and chestnut honey were used as a mixture. The mixture prepared at a ratio of 1:5, its antioxidant, antimicrobial activity and cytotoxic, genotoxic and antigenotoxic effects were determined on BEAS-2B (healthy epithelial lung cell) and A549 (lung cancer cell). This study was carried out using chestnut honey and royal jelly obtained from Bursa region. As a result of the study, the total phenolic content (TPC) of the mixture was 74±3.86 mg GAE/100 g, FRAP and ABTS antioxidant activity values were 381.9±23.55 µM TE /100 g and 506±4.38 µM TE/100 g, respectively. When the Minimum Bactericidal Concentration (MBC) values are examined on Gram (+), Gram (–) bacteria, yeast and mold; S. aureus had the highest value (15% mL/mL) and was the most resistant bacteria; It was determined that S. epidermis and L. monocytogenes were the most sensitive bacteria to the mixture with the lowest MBC value (5% mL/mL). In addition, it was determined that the mixture had better antifungal activity on yeasts than on molds. According to the results of MTT and NRU cytotoxicity tests applied on BEAS-2B and A549 cells, it was concluded that the mixture have no cytotoxic effect on either cell line. According to the genotoxicity results using the Comet test, it was determined that the mixture had a genotoxic effect only at 10% concentration on A549 and BEAS-2B cells compared to the untreated control group. BEAS-2B and A549 cells, which were exposed to DNA damage with H2O2, were treated with the mixture and its antigenotoxic effect was evaluated. According to the results of the Comet test, while at 1%, 5% and 25% concentrations of mixture repaired DNA damage in BEAS-2B cells; only at 1% concentration of mixture repaired DNA damage in A549 cells. The results show that the royal jelly-chestnut honey mixture has strong biological activity.