Bursa ilinden elde edilen kestane balının antioksidan, antimikrobiyal, sitotoksik, genotoksik ve antigenotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of antioxidant, antimicrobial, cytotoxic, genotoxic and antigenotoxic effects of chestnut honey obtained from Bursa
- Tez No: 708621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN CİNAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Apiterapide kullanılan, bal, propolis, arı poleni, arı ekmeği, arı sütü ve arı zehri gibi arıcılık ürünleri zengin içeriği ile bilinen doğal kaynakların başında gelmektedir. Toplandığı bölgenin topografik özelliklerine göre içeriği farklılık gösteren bal biyoaktif özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Balın antioksidan, antimikrobiyal, antiterapötik, anti-inflamatuvar, antidiyabetik özelliklerinin zengin olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, Bursa ilinden temin edilen kestane balının antioksidan, antimikrobiyal, sitotoksik, genotoksik ve antigenotoksik özellikleri farklı konsantrasyonlarında araştırılmıştır. Kestane balının antioksidan aktivitesinin belirlenmesinde kullanılan TPC yöntemine göre toplam fenolik madde miktarının 105,6137 mg GAE/100 g bal düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Antioksidan aktivite belirlemek için kullanılan FRAP ve ABTS metotlarına göre sırasıyla 791,3415 μM TE/100 g bal ve 109,8696 μM TE/100 g bal sonuçları elde edilmiştir. Antimikrobiyal aktivite tayininde kestane balı sıvı mikrodilüsyon yöntemi ve agar kuyucuk difüzyon yöntemiyle Gram (+), Gram (-) bakteri, maya ve küfte denenmiştir. Bakteriler arasında MİK ve MBK değeri en düşük bakteri Staphylococcus epidermis olurken, agar kuyucuk yönteminde kestane balına en duyarlı bakterinin Escherichia coli ve Listeria monocytogenes olduğu tespit edilmiştir. Test ediler maya türlerinde MİK ve MFK değerleri eşit bulunurken, küf türlerinde ise en düşük MİK ve MFK değeri Aspergillus flavus'ta görülmüştür ve kestane balına en duyarlı küf A. flavus olmuştur. Sitotoksik etkinin tayini sağlıklı akciğer hücre hattı (BEAS-2B) ve kanserli akciğer hücre hattında (A549) MTT ve NKA testleriyle yapılmıştır. Kestane balının test edilen konsantrasyonlarında BEAS-2B için sitotoksik etki görülemezken, A549 için kestane balının %50 konsantrasyonunda sitotoksik etki gözlenmiştir. Genotoksik ve antigenotoksik aktivite tayini Comet yöntemiyle BEAS-2B ve A549 hücre hatlarında test edilmiştir. BEAS-2B hücre hattında %1, %5 ve %25 konsantrasyonlarında H2O2 tarafından indüklenen DNA hasarının azaldığı belirlenirken A549 hücre hattında test edilen tüm kestane balı konsantrasyonlarında DNA hasarında azalma belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Beekeeping products such as honey, propolis, bee pollen, bee bread, royal jelly and bee venom, which are used in apitherapy, are among the leading natural resources known for their rich content. Honey, whose content varies according to the topographic characteristics of the region where it is collected, comes to the fore with its bioactive properties. It is known that honey is rich in antioxidant, antimicrobial, antitherapeutic, anti-inflammatory and antidiabetic properties. In this thesis, the antioxidant, antimicrobial, cytotoxic, genotoxic and antigenotoxic properties of chestnut honey obtained from Bursa province were investigated at different concentrations. According to the TPC method used to determine the antioxidant activity of chestnut honey, the total amount of phenolic substances was determined to be at the level of 105,6137 mg GAE/100 g honey. According to the FRAP and ABTS methods used to determine antioxidant activity, results of 791,3415 μM TE/100 g honey and 109,8696 μM TE/100 g honey were obtained, respectively. In the determination of antimicrobial activity, chestnut honey was tested on Gram (+), Gram (-) bacteria, yeast and mold by liquid microdilution method and agar well diffusion method. While the bacteria with the lowest MIC and MBK values were Staphylococcus epidermis, Escherichia coli and Listeria monocytogenes were found to be the most sensitive bacteria to chestnut honey in the agar well method. MIC and MFK values were found to be equal in the tested yeast species, while the lowest MIC and MFK values were found in Aspergillus flavus in mold species, and A. flavus was the most sensitive mold to chestnut honey. The cytotoxic effect was determined by MTT and NKA tests in healthy lung cell line (BEAS-2B) and cancerous lung cell line (A549). While no cytotoxic effect was observed for BEAS-2B at the tested concentrations of chestnut honey, a cytotoxic effect was observed for A549 at 50% concentration of chestnut honey. Genotoxic and antigenotoxic activity determination was tested by Comet method on BEAS-2B and A549 cell lines. While it was determined that DNA damage induced by H2O2 was decreased at 1%, 5% and 25% concentrations in BEAS-2B cell line, a decrease in DNA damage was determined in all chestnut honey concentrations tested in A549 cell line.