DİB 4-6 yaş Kur'an kursu öğretim programının uygulanmasında eğitici görüşlerinin dini gelişim kuramları bağlamında değerlendirilmesi (Gaziantep örneği)
  1. Tez No: 704068
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Erken çocukluk dönemi din eğitim ve öğretimi ülkemizde birçok açıdan araştırılan ve geliştirilmeye çalışılan güncel bir konudur. Bir çocuğun bilişsel, duyuşsal, sosyal ve motor gelişiminin yanında, dini gelişim süreci de ele alınması gereken önemli konulardan biridir. Bireyin içinde bulunduğu toplumun kültürü ve öğretileriyle şekil alan, tüm yaşamı boyunca bir kimlik olarak taşıyacağı inanç sistemi gelişimi, çalışmamızın konusu olan 4- 6 yaş dini gelişim sürecini de kapsayan kritik bir dönemde oluşmaktadır. Her çocuk bu kritik dönemde kendi iç dünyasını keşfetmekte, duygularını, inançlarını şekillendirmekte ve bir benlik algısı oluşturmaktadır. Olumlu benlik algısına sahip ve ruhsal bütünlüğünü tamamlamış sağlıklı bireyler yetiştirmek en temelde ailenin sorumluluğundadır. Okul öncesi dönemde bulunan bir çocuk, ailesi ve sosyal çevresinden alacağı ilk izlenimlerini bilincine yerleştirecek, daha sonra bu yaşantılarını tutum ve davranışa dönüştürecektir. Bu açıdan çocuğun diğer gelişim süreçleri kadar, dini gelişim sürecinin de yakından takip edilmesi ve doğru yöntemler eşliğinde çocuğa rehberlik edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak ebeveynlerin ve eğitimcilerin fayda göreceği, inanç gelişimine destek olacak ve mevcut ihtiyacı karşılayacak bilimsel çalışmalar yapılması elzem görülmüştür. Din eğitiminin ve öğretiminin toplumda uygulanan eğitim politikalarına göre şekil aldığı bilinen bir gerçektir. Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konuda birçok çalışmayı hassasiyetle yürüttüğünü ve yapılan çalışmaları takip ettiğini görmekteyiz. Bu alanda yapılan akademik çalışmaların din eğitimi araştırmalarına ve eğitim politikalarına bilimsel açıdan katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Biz tez çalışmamızda Gaziantep'te görev yapan 4-6 yaş din eğitimi veren personelin, öğretim sırasında kullandıkları yöntem ve teknikler, bu süreçte çocukların hedeflenen kazanımlara nasıl ve ne kadar ulaştıkları, deneyimlenen avantaj ve dezavantajlı durumlar, ortaya çıkan sonuçlar, eğiticilerin öğretim sırasında karşılaştıkları sorunlar literatür tarama ve mülakat tekniği kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız 4-6 yaş çocuklara verilecek din eğitimi ve öğretiminde, çocukların gelişim özellikleri, dini gelişim teorileri, dini gelişim aşamaları ve uygun öğretim yöntemlerinin bir bütün olarak verilmesinin önemini Gaziantep örneğiyle ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Early childhood religious education and training is a current issue that has been researched and tried to be developed in many aspects in our country. In addition to a child's cognitive, affective, social and motor development, the religious development process is one of the important issues to be addressed. The development of the belief system, which is shaped by the culture and teachings of the society in which the individual lives, and which he will carry as an identity throughout his life, occurs in a critical period that includes the religious development process of the age of 4-6, which is the subject of our study. In this critical period, every child discovers their inner world, shapes their feelings and beliefs, and creates a sense of self. Raising healthy individuals who have a positive self-perception and who have completed their spiritual integrity is basically the responsibility of the family. A child in the pre-school period will place in his consciousness the first impressions he will receive from his family and social environment, and then he will transform these experiences into attitudes and behaviors. In this respect, it is of great importance to closely monitor the religious development process of the child as well as other developmental processes and to guide the child with the right methods. As a result of this situation, it has been deemed essential to carry out scientific studies that will benefit parents and educators, support the development of faith and meet the current need. It is a known fact that religious education and teaching takes shape according to the education policies implemented in the society. In our country, we see that the Presidency of Religious Affairs carries out many studies on this issue with sensitivity and follows the studies. We think that academic studies in this field will contribute to religious education research and education policies scientifically. In our thesis study, the methods and techniques used by the 4-6 year old religious education personnel working in Gaziantep, how and how much the children achieve the targeted gains in this process, the advantages and disadvantages experienced, the results, the problems faced by the educators during the education. It was tried to be determined by using literature review and interview technique. Our study aims to reveal the importance of giving children's developmental characteristics, religious development theories, religious development stages and appropriate teaching methods as a whole in the religious education and teaching to be given to children aged 4-6, with the example of Gaziantep.