Deciphering the representations of women and female madness in Henrik Ibsen's A Doll's House and George Bernard Shaw's Mrs. Warren's Profession
Henrik Ibsen'in A Doll's House ve George Bernard Shaw'ın Mrs. Warren's Profession adlı eserlerinde kadın betimlemelerinin ve kadın deliliğinin çözümlenmesi
  1. Tez No: 704089
  2. Yazar: RABİA SARISOY
  3. Danışmanlar: DR. SİNAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Toplumun ahlaki değerlerinin hâkim olduğu on dokuzuncu yüzyılda, katı toplumsal normlardan ve sosyal rollerin cinsiyet temelli tanımı nedeniyle kadınlar hayatlarının her alanında ataerkil söylemlere maruz kalmışlardır. On dokuzuncu yüzyılın edebi eserleri de kadınların ikincil konumlarını tasvir etmektedir. Henrik Ibsen'in A Doll's House'unda ve George Bernard Shaw'un Mrs. Warren's Profession'ında kadın temsili, bu oyunlardaki kadınların bağımsız kimliklerini elde etmek için erkeksi tavırlar benimsediklerini düşündürür. Böylece seçilen oyunlardaki kadın karakterler, delilik bu dönemde cinsiyetçi bir hastalık haline geldiğinden, onları toplumdan uzaklaştırmak için eserlerin yazarları tarafından deli olarak resmedilir. Ayrıca bu oyunlardaki kadınların güçlü yanlarını ifade etmek için erkeksi nitelikleri benimsedikleri bu çalışmada tartışılmakta ve örneklendirilmektedir. Bu tezin amacı, kültürel normları reddeden kadınların“delilik”etiketiyle topluma yabancılaştığını göstermektir. On dokuzuncu yüzyılın kadına bakış açısını temel alan iki oyun, kadın deliliği kavramı çerçevesinde analiz edilmektedir. Seçilen oyunlar ayrıca ataerkil bir toplumda kadının köleleştirilmesini ve temsilini de sergilemektedir. Bu bağlamda bu çalışma, kadın deliliğinin on dokuzuncu yüzyılda kadınları bastırmak için icat edilmiş sahte bir hastalık olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the nineteenth century, which was dominated by the moral values of the society, women were subjected to patriarchal discourses in many fields of their lives due to the strict social norms and gender-based definition of social roles. Literary works of the nineteenth century also describe the secondary positions of women. The representation of women in Henrik Ibsen's A Doll's House and George Bernard Shaw's Mrs. Warren's Profession suggests that women in these plays have adopted masculine attitudes to achieve their independent identities. Thus, women characters in the selected plays are portrayed as mad by the playwrights of the works in order to alienate them from society because madness becomes a gendered illness in this period. Furthermore, it is argued and illustrated in this study that women in these plays adopt masculine qualities in order to express characters' strengths. The aim of this thesis is to demonstrate that women are alienated from society through the label of“madness”if they reject the cultural norms. Two plays based on the nineteenth-century point of view towards women are analysed within the frame of the concept of female madness. The selected plays also exhibit women's enslavement and representation in a patriarchal society. In this context, this study concludes that female madness has been a feint illness to suppress women in the nineteenth century.