İmam Eş'ari'de insan sorumluluğu
Human responsibility according to Imam Ashari
- Tez No: 704138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Peygamberimizin vefatından sonra itikadi meselelerde İslam âlemi birçok problemlerle karşılaşmış ve bunların çözümünde tartışmalar yaşanmıştır. Kelam ekollerinde en hararetli tartışmaların yaşandığı konuların başında, kader meselesi, insanın özgür iradesi ve fiilleri gelmektedir. İslam'ın ilk dönemlerinden itibaren de itikadi konularda müslümanlar pek çok problemle karşılaşmış ve problemlere çözüm arayışında şiddetli tartışmalar içerisinde bulunmuştur. İnsan hayatına yansıması anlamındaki kader ve insan fiilleri problemi, Müslüman olsun ya da olmasın çok sayıda ilim adamını ulaşabildiği deliller ışığında söz söylemeye itmiştir. Kimi ilim adamı aklı ve müşahedeyi çözüm arayışında kendine rehber edinirken, kimi de lafızcı bir yaklaşımla tamamen nassa bağlı kalmıştır. Bazıları da aklı ve nakli beraber ele alarak tartışmalara farklı bir boyut kazandırmıştır. Eş'ari ekolün kurucusu İmam Eş'ari de ortaya çıkan bu tartışmaları, insan davranışlarının yaratılması, insanın sorumluluğu ve özgürlüğü ile eylemlerin ortaya çıkış süreçlerini eserlerinde işlemiş ve onlara çözüm önerileri üretmiştir. Savunmuş olduğu olduğu fikirleri ise akli ve nakli delillerle ıspatlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
After the death of our Prophet, the Islamic world faced many problems in theological issues and there were discussions on the solution of these. The issue of fate, the free will of man and his actions are at the forefront of the most heated debates in theological schools. Since the first periods of Islam, Muslims have faced many problems on theological issues and they have been in fierce debates in search of solutions to the problems. The problem of fate and human actions, in the sense of its reflection on human life, has pushed many scholars, Muslim or not, to speak in the light of the evidence they can reach. While some scholars took reason and observation as their guide in the search for a solution, others adhered to nass completely with a literal approach. Some of them have brought a different dimension to the discussions by considering the mind and the transplant together. Imam Ash'ari, the founder of the Ash'ari school, also dealt with these discussions, the creation of human behavior, the responsibility and freedom of human beings, and the emergence of actions in his works and produced solutions for them. He tried to prove the ideas he defended with mental and transplant evidence.