Yargı etiği ve Türk hukuku kapsamında incelenmesi
Judicial ethics and its examination within the scope of Turkish law
  1. Tez No: 704142
  2. Yazar: BETÜL SEVDE KIRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Etik kavramı hayatın her alanında, özellikle kamu otoriteleri nezdinde yürütülen işler bakımından son derece önem arz eden bir kavramdır. Etik kavramı sık sık ahlak kavramı ile karıştırılmasına rağmen bu iki kavramın birbirinden ayrılan yönleri bulunmaktadır. Etik, insan davranışlarının ahlaki özünü inceleyen bir felsefe disiplinidir. Meslek etiği ve yargı etiği de etiğin alt başlıkları altında incelenen kavramlardır. Çalışmamızın amacı da son zamanlarda gittikçe önem kazanan yargı etiği konusuna değinebilmek ve etik kavramının önemini gün yüzüne çıkarabilmektir. Temelde hak ve özgürlüklere müdahale eden ve haklıyı haksızdan ayıran bir yönü bulunması nedeniyle yargı alanında etik ilkeler tesis edilmesi, yargı mensuplarının denetlenmesi ve ahlaki davranışlarda bulunabilmeleri için oldukça önemlidir. Bu amaçla etiğe verilen önem üzerine eğilmek gereklidir ki yargılama faaliyetlerine duyulan güven artırılsın ve yargının işleyişi daha sağlıklı bir hale getirilebilsin. Bütün bunlar kapsamında adil bir yargılamaya hizmet edilmesi için yargıda etik ilkelerin bir bütün şeklinde düzenlenmesine ve yargı mensuplarına etik bilinç aşılayarak bu ilkelerin yeknesak olarak uygulanmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of ethics is an extremely important concept in all areas of life, especially in terms of works carried out by public authorities. Although the concept of ethics is often confused with the concept of morality, these two concepts have different aspects. Ethics is a discipline of philosophy that studies the moral essence of human behavior. Professional ethics and judicial ethics are the concepts examined under the sub-headings of ethics. The aim of our study is to touch on the issue of judicial ethics, which has become increasingly important recently, and to reveal the importance of the concept of ethics. It is very important to establish ethical principles in the field of judiciary, to supervise members of the judiciary and to engage in moral behavior, since it has an aspect that basically interferes with rights and freedoms and distinguishes the right from the wrong. For this purpose, it is necessary to focus on the importance given to ethics so that the trust in judicial activities can be increased and the functioning of the judiciary can be made more plausible. Within the scope of all these, there is a need for the regulation of ethical principles in the judiciary as a whole in order to serve a fair trial, and the uniform application of these principles by instilling ethical awareness in the members of the judiciary.