Hipofarenks kanserlerinde primer cerrahi ve kemoradyoterapi ve kurtarma cerrahisinin onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of functional and oncological results of primary surgery and salvage surgery and primary chemoradiotherapy in hypopharynx cancer
  1. Tez No: 704164
  2. Yazar: HÜSEYİN BARKIN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı; hipofarenks kanserinde primer kemoradyoterapi (KRT) ve primer cerrahi ve kurtarma cerrahisi uygulanmış hastaların onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Retrospektif olarak incelenen, toplamda 69 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan 38'i primer KRT grubu, 19'u primer cerrahi grubu ve 12'si kurtarma cerrahisi grubu olarak ayrıldı. Primer KRT grubu 38 hasta ile primer cerrahi grubundaki 19 hastanın tamamı birlikte analiz edildi. Primer cerrahi grubunda 13 hastaya flep ile rekonstrüksiyon uygulanmış olduğu tespit edildi ve primer cerrahi grubundaki rekonstrüksiyon uygulanmış 13 hasta ile flep ile rekonstrüksiyon uygulanmış kurtarma cerrahisi grubundaki 12 hasta ayrıca değerlendirildi. Primer KRT (38 hasta) ve primer cerrahi grupları (19 hasta) arasında hastalıksız sağkalım (p=0,293) ve genel sağkalım (p=0,323) açısından istatistiki anlamlı farklılık bulunmadı. Lenf nodu metastazı hastalıksız sağkalım açısından önemli prognostik faktör olarak saptandı (p=0,025). Flep ile rekonstrüksiyon uygulanmış kurtarma cerrahisi grubu (12 hasta) ve flep ile rekonstrüksiyon uygulanmış primer cerrahi grubu (13 hasta) arasında komplikasyon oranları açısından istatistiki anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,202). Genel sağkalım açısından gruplar arasında istatistiki anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,060). Hastalıksız sağkalım açısından ise; kurtarma cerrahisi grubunda istatistiki anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,036). Primer küratif tedavi olarak KRT ve cerrahi arasında sağkalım açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Primer cerrahi ve kurtarma cerrahisi grupları arasında komplikasyon oranları açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Kurtarma cerrahisinin sağkalıma katkısının oldukça düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the oncological and functional results of patients who underwent primary chemoradiotherapy (CRT) and primary surgery and salvage surgery in hypopharyngeal cancer. Retrospectively examined total of 69 patients were included in the study. Of these patients, 38 were assigned to the primary CRT group, 19 to the primary surgery group and 12 to the salvage surgery group. 38 patients in the primary CRT group and all of 19 patients in the primary surgery group were compared to eachother. It was determined that 13 patients in the primary surgery group had undergone flap reconstruction. These 13 patients in the primary surgery group who underwent reconstruction and 12 patients in the salvage surgery group that reconstructed with flap were compared to eachother. There was no statistically significant difference in disease-free survival (p=0.293) and overall survival (p=0.323) between primary CRT (38 patients) and primary surgery groups (19 patients). Lymph node metastasis was found to be an important prognostic factor for disease-free survival (p=0.025). There was no statistically significant difference in complication rates between the flap-reconstructed salvage surgery group (12 patients) and the flap-reconstructed primary surgery group (13 patients), (p=0.202). There was no statistically significant difference between the groups in terms of overall survival (p=0.060). In terms of disease-free survival; it was found to be statistically significantly lower in the salvage surgery group (p=0.036). There was no significant difference in survival between CRT and surgery as primary curative treatment. There was no significant difference in complication rates between primary surgery and salvage surgery groups. It was determined that the contribution of salvage surgery to survival was quite low.