Ortadoğu'da dördüncü nesil savaşın çocuklar ve kadınlar üzerine sosyolojik etkileri
Sociological effects of the fourth generation on the women and children in Middle East
- Tez No: 704172
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALPAY KARASOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya tarihinin göz ardı edilemez aktörleri olan çocuklar ve kadınlar şüphesiz ki her zaman savaşlardan en çok etkilenenler gurup olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaşın değişen yüzü ile savaşın sonuçları bireyden çok toplum üzerinde etki etmeye başlamıştır. Savaş sosyolojisinin tarih sahnesindeki gelişimsel sürecinde bu şekilde başlamıştır. Özellikle son yüzyılda gerçekleşen savaşların kadın ve çocuklar ayırt edilmeksizin savaşıldığı, topyekün savaş modellerinin acımasızca uygulandığı görülmektedir. Bu da terör örgütleri, medya ve birçok etken tarafından çocukların ve kadınların daha çok araç olmasına, kullanılmasına sebep olmuştur. Böylece çocuklar ve kadınlar savaşın hem mağduru hem taşeron gücü haline gelmiştir. Bu sebeple suça sürüklenen çocukların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu potansiyel gelecek toplum sosyolojisi adına travmatik bir gerçek olarak bizleri beklemektedir. Sosyoloji dünyanın canlı hafızasıdır. Bu hafıza asla silinmeyecek ve her zaman yeni nesillere aktarılarak etki etmeye devam edecektir. Bu tezde özellikle çocuk ve kadın haklarına, sınırdaki hayatlarına ve terörün etkileri altında nasıl kaldıklarına dördüncü nesil savaş bağlamında sosyolojik olarak değinilecektir. Veriler, Suriye ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşayan bireylerle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children and women, who are indisputable actors in world history, have undoubtedly always been the group most affected by wars. After the Second World War, the changing face of the war and the results of the war began to affect the society rather than the individual. This is how it started in the developmental process of the sociology of war on the stage of history. Especially in the wars that took place in the last century, it is seen that women and children are fought without discrimination, and total war models are applied ruthlessly. This has caused children and women to be more tools and used by terrorist organizations, the media and many other factors. Thus, children and women have become both victims and subcontractors of the war. For this reason, the number of children dragged into crime is increasing day by day. This potential awaits us as a traumatic reality for the social sociology of the future. Sociology is the living memory of the world. This memory will never be erased and will always be passed on to new generations and will continue to influence politics from science and from science to law. In this thesis, the rights of children and women, their lives at the border and how they were affected by terrorism will be discussed sociologically in the context of the fourth generation war. The data were obtained as a result of interviews with individuals living in Syria and Eastern Anatolia regions.