The representation of middle east identities in comics journalism
Çizgi roman gazeteciliğinde ortadoğu kimliklerinin tasviri
- Tez No: 824538
- Danışmanlar: PROF. DR. LAURENCE GROVE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Glasgow
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tez, 1990'larda Joe Sacco sayesinde popülerlik kazanan, çizgi roman mecrasında dizisel imgeler ile gazeteciliği birleştiren bir alt bölüm olan çizgi roman gazeteciliğini incelemektedir. O zamandan bu yana pek çok çizgi roman gazeteciliği örneği yayımlanmıştır. Ancak konu, Joe Sacco'ya odaklanan kapsamlı araştırmalar dışında kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bu çalışma, bu boşluğu doldurmaya yönelik bir yol kat etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, farklı geçmişlere sahip iki farklı yazarın çizgi romanlarını seçerek, Orta Doğu'daki kargaşa ve İsrail-Filistin çatışmasını konu alan çizgi roman savaş gazeteciliğine iki eser üzerinden odaklanmaktadır: Türkiye'den Kemal Gökhan Gürses'in Ayşegül Savaşta: Irak Şahini ve Quebec'li yazar Guy Delisle'in Kudüs: Kutsal Şehirden Günlükler'i. Bu tezde dört ana bölüm bulunmaktadır. İlk bölüm olan 'Çizgi Roman Gazeteciliği', bu melez türü analiz etmekte ve teorik bir çerçeveye oturtmaya çalışmaktadır. İkinci bölüm, 'Ulusal Kimlikler ve Çizgi Roman Gazeteciliği', ulusal kimliklerin çizgi roman gazeteciliğinde nasıl temsil edildiğini tartışmaktadır. Üçüncü bölüm Ayşegül Savaşta: Irak Şahini'ni incelemektedir ve çizgi roman gazeteciliğinin bir savaşa yanıt olarak nasıl işlev görebileceğini gösteriyor. Dördüncü bölüm Kudüs: Kutsal Şehirden Günlükler'i ele almakta ve çizgi roman gazeteciliğini kültürel röportaj olarak incelemektedir. Bu tez, çizgi roman gazeteciliğinin köklerinin 1825 tarihli Glasgow Looking Glass Magazine'de bulunabileceğini savunmaktadır. Joyce Brabner ve Lou Ann Merkle birlikte bugünkü çizgi roman gazeteciliği anlayışını yaratırken, Joe Sacco Filistin sorunu ve Bosna Savaşı'na ilişkin haberleriyle bu türü popülerleştirmiştir. Bir başka sonuç da 11 Eylül saldırılarının çizgi roman gazeteciliğinin yükselişini açıkladığıdır, zira daha sonra çok daha fazla çizgi roman gazeteciliği ortaya çıkmıştır. Çizgi roman gazeteciliğinin ana akım gazeteciliğe bir alternatif olarak işlev gördüğünü ve rapor edilmemiş haberleri göstermeye hizmet ettiğini iddia ediyorum. Ayrıca bu tez, çizgi romanlar ve ulusal kimlikler arasındaki ilişkinin resmini vermede stereotiplerin çok önemli bir rol oynadığını tespit ediyor ve 11 Eylül'den sonra üretilen çizgi romanlarda, özellikle de süper kahraman çizgi romanlarında Müslüman stereotiplerinin nasıl değiştiğini gösteriyor. Bu gözlem beni, çizgi roman gazeteciliğinde olumsuz Müslüman stereotipleri çok nadir olmasına rağmen, çizgi roman gazetecilerinin, geçmişleri ne olursa olsun, Ortadoğuluları, özellikle de Arapları çizerken neredeyse aynı stereotipleri kullandıklarını iddia etmeye yönlendiriyor. Ortadoğu'da din ve milliyetçilik inkar edilemez bir şekilde iç içe geçtiğinden, burada incelenen çizgi roman gazetecileri İslam'ı anlatılarının bir parçası olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis investigates comics journalism, which is a subsection within the comics medium combining sequential images and journalism, met with popular acclaim thanks to Joe Sacco in the 1990s. Since then, many examples of comics journalism have been published. However, the subject has not been comprehensively studied except for extensive research focusing on Joe Sacco. This study aims to go some way towards filling this gap. This thesis focuses mainly on comics war journalism covering the turmoil in the Middle East and the Israeli-Palestinian conflict by selecting graphic novels by two different authors from divergent backgrounds: Ayşegül Savaşta: Irak Şahini (Aysegul at War: The Iraqi Falcon) by Kemal Gökhan Gürses from Turkey, and Jerusalem: Chronicles from the Holy City by the Quebecois author Guy Delisle. There are four main chapters in this thesis. The first chapter, 'Comics Journalism', analyses this hybrid genre and tries to put it into a theoretical framework. The second chapter, 'National Identities and Comics Journalism', discusses how national identities are represented in comics journalism. The third chapter examines Ayşegül Savaşta: Irak Şahini and shows how comics journalism can function as a response to a war. The fourth chapter discusses Jerusalem: Chronicles from the Holy City and explores comics journalism as cultural reportage. This thesis argues that the roots of comics journalism can be found in the Glasgow Looking Glass Magazine of 1825. While Joyce Brabner and Lou Ann Merkle together created today's understanding of comics journalism, Joe Sacco popularized the genre thanks to his coverage of the Palestinian issue the and Bosnian War. Another conclusion is that the September 11 attacks explain the rise of comics journalism since far more comics journalism has appeared subsequently. I claim that comics journalism functions as an alternative to mainstream journalism and serves to show unreported news. Additionally this thesis finds that stereotypes play a very important role in giving a picture of the relationship between comics and national identities, and shows how Muslim stereotypes have changed in comics, especially in superhero comics, produced after 9/11. This observation leads me to argue that comics journalists, regardless of their backgrounds, use nearly the same stereotypes when they draw Middle Easterners, Arabs especially, although negative Muslim stereotypes are very rare in comics journalism. Since religion and nationalism are undeniably intermingled in the Middle East, the comics journalists studied here employ Islam as a part of their narratives.