Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunun nöropsikolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 70422
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET DEHB ve nöropsikolojik özellikleri bozukluğun etyopatogenezini aydınlatabilme özelliği ile dikkat çekmektedir. Bu çalışmada DEHB etyopatogenezinde sözü edilen prefrontal tipte ve sağ hemisfere ait sorun alanlarının saptanması için 40 hasta ve 26 kişilik kontrol grubuna geniş ölçekte bir nöropsikolojik test bataryası uygulanmıştır. Sonuçlar dikkat, sözel bellek ve görsel bellek alanları ile, görsel- mekansal algı ve yeteneklerde, yürütücü işlevlerde ve çalışma belleğinde geniş bir sorun örüntüsünü işaret etmektedir. Yazında sözü edildiği şekilde sorunun tek başına prefrontal ya da sağ hemisferle ilgi olmadığı, çok daha karmaşık ve yaygın bir dağılım gösterdiği düşünülmüştür. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY The neuropsychological correlates of attention deficit/hyperactivity disorder (ADHD) may cast an explanatory and informative light on the aetiopathogenesis of the disorder. This study aims to explore prefrontal and right hemisphere type of a dysfunction in ADHD. 40 patients diagnosed as ADHD and 26 age and gender matched healthy controls were examined thoroughly by a large-scale neuropsychological battery. Results indicate that a complex and broad range of deficits exist in ADHD including attention, verbal and nonverbal memory, visiospatial perception and abilities, executive functions, and working memory. Unlike the prefrontal and right hemispheric dysfunction implied in literature it has been postulated that the deficits are more intricate, complex, and of a broader spectrum. 62