Blue economy: Can it live to its promise
Mavi ekonomi: Vaadini yerine getirebilir mi
  1. Tez No: 704234
  2. Yazar: MARY AKUMU ONDITI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEMUNI-ODEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanoğlunun kaynakları elde etme ve tüketme konusunda doyumsuz bir ihtiyacı vardır. İnsanlığın nüfusu da son yıllarda katlanarak arttı. Bunun, hızla tükenmekte olan arazi kaynakları üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı şüphesizdir. Kara kaynaklarının tükenmesine ek olarak, iklim değişikliğinin etkileri de hissediliyor ve denizler dengeli bir şekilde yönetilmezse, etkileri zaten sınırlı olan kaynaklar bir bütün olarak insanlığı daha fazla mahvedebilir. Sonuç olarak, insanoğlu bu ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamak için daha saldırgan bir şekilde denizlere yönelmiştir. İnsanoğlu yaratıcılıkla kutsanmıştır ve her zaman kaynakları tüketmesini veya kullanmasını haklı çıkarmanın yeni yollarını bulur. Bu teklifte, Mavi Ekonomi (ME) kavramı icat edildi. ME, ideal olarak bir bütün olarak yaşamı iyileştirmeyi, eşitlik gibi sosyal yönleri kapsamayı ve mevcut ve aynı zamanda gelecek nesiller için sürdürülebilir yollarla ekonomiyi büyütmeyi amaçladığı için kendi kapsamında iddialıdır. Sürdürülebilir kalkınma savunuculuğu nedeniyle ME'ye büyük destek var. Kuşkusuz, yaygın olarak vurgulanan birçok avantajı vardır, ancak dezavantajları konusunda çok az literatür vardır. Bir hikâyenin bir tarafını anlatmakta tehlike vardır. Dâhil olan tüm paydaşların gerçekçi beklentilere sahip olmasını sağlamak için ME'ye yönelik bütünsel bir yaklaşıma ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Humankind has an insatiable need to acquire and use up resources. The population of humankind has also grown exponentially in recent years. This would definitely have an adverse effect on land resources that are quickly getting depleted. In addition to land resources getting depleted, the effects of climate change are also being felt and if the seas are not handled in a balanced way the effects are likely to spell more doom to the already limited resources and humanity as a whole. As a consequence, humankind has turned to the seas in a more aggressive manner to fulfil some of these needs. Humankind has also been blessed with creativity and always finds out new ways to use up or justify using up resources. In that bid, the concept of the Blue Economy (the BE) was coined. The BE is ambitious in its scope in that it is ideally meant to improve life as a whole, encompassing social aspects like equity and growing the economy through sustainable ways for the sake of the current but also future generations. There is huge support for BE because of its advocacy for sustainable development. Doubtless, it has several advantages that have been widely highlighted but little literature exists as to its disadvantages. There is danger in telling one side of a story. A holistic approach towards the BE is needed to enable all stakeholders involved to have realistic expectations out of this policy. This is made more important by the fact that it relates to human survival.