Sağlık çalışanlarında COVID-19 enfeksiyonu bağışıklık düzeyleri ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of immunity levels and affecting factors to COVID-19 infection in healthcare professionals
- Tez No: 704235
- Danışmanlar: PROF. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık çalışanlarında COVID-19 aşısı sonrası antikor yanıtını etkileyen ve yanıtla ilişkili parametleri tespit etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma retrospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmakta olan 462 sağlık personeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri sosyodemografik veri formu, COVID-19 anamnez formu, aşı anamnez formundan oluşan toplamda 25 soruluk anket yüzyüze anket formu doldurmak suretiyle toplanmıştır. Hastaların muayenelerinde alınan kan serumlarında SARS –CoV-2 (COVID-19) IgG antikor düzeyleri için SARS-CoV-2 IgG II Quant (Abbott) kiti, SARS –CoV-2 (COVID-19) IgM antikor düzeyleri için SARS-CoV-2 IgM II Quant (Abbott) kiti kullanılarak kemilüminesan mikropartikül immünolojik yöntemi ile kantitatif olarak değerlendirildi. Tüm istatistiksel analizler R version 3.6.0 (The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org) programı yardımıyla gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the effects of conditions such as gender, smoking, body-mass index, age, additional disease, infection, and drug use on COVID 19 immunity by measuring the post-vaccine antibody response in healthcare workers. Materials and Methods: This research was planned as a retrospective study. It was carried out with 462 health personnel working at Selcuk University Faculty of Medicine. Research data were collected by filling out a face-to-face questionnaire. In the first part, a sociodemographic data form prepared by the researcher, in the second part, the COVID-19 anamnesis form, and in the third and last part, a questionnaire consisting of a total of 25 questions, consisting of the vaccine anamnesis form was created. SARS-CoV-2 IgG II Quant (Abbott) kit for SARS –CoV-2 (COVID-19) IgG antibody levels, SARS-CoV- Chemiluminescent microparticle was evaluated quantitatively by immunological method using 2 IgM II Quant (Abbott) kit. All statistical analyzes were performed with the help of R version 3.6.0 (The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org).