18-25 yaş arası üniversite öğrencilerindeki internet bağımlılığının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum üzerine etkisi
The effect of internet addiction in university students between 18-25 years old on attitude of healthy nutrition
- Tez No: 704233
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma; Mart 2021 – Eylül 2021 tarihleri arasında, Haliç Üniversitesi'ndeki 18-25 yaş arası olan öğrencilerinden seçilen 64'ü kadın, 20'si erkek katılımcıda, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ve internet bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Demografik Bilgi Formu, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum ölçeği (SBİTO) ve Young İnternet Bağımlılığı Testi – Kısa Formu (YİBT-KF) uygulanmıştır. Katılımcılara ait genel bilgiler, sosyo-demografik durumlar, internet bağımlılığının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ile ilişkisi, internet bağımlılık düzeyinin internette meşgulken yemek yeme durumuna etkisi, yaşa göre internet bağımlılık düzeylerinin incelenmesi, maddi güçlük çekme durumunun sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum üzerine etkisi, baba eğitim durumunun sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulguların istatiksel analizleri SPSS 22.0 veri analiz programı ile yapılmıştır. Veriler değerlendirilirken, tanımlayıcı istatiksel metotlar (sıklık) ve niteliksel verilerin kıyaslanmasında Ki-Kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; Between March 2021 and September 2021, it was conducted to determine the relationship between healthy eating attitudes and internet addiction levels in 64 female and 20 male participants, selected from 18-25 years old students at Haliç University. In the study, Demographic Information Form, Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN) and Young Internet Addiction Test – Short Form (YIAT-SF) were applied. General information of the participants, socio-demographic conditions, the relationship between internet addiction and healthy eating attitude, the effect of internet addiction level on eating while busy on the internet, examination of internet addiction levels according to age, the effect of financial difficulties on attitudes towards healthy eating, the effect of father's education status on the attitude towards healthy eating was evaluated. Statistical analyzes of the findings obtained as a result of the research were made with the SPSS 22.0 data analysis program. While evaluating the data, descriptive statistical methods (frequency) and Chi-square test were applied to compare qualitative data.