Possible roles of histamine receptors and RhoA signalling pathways in blood-brain barrier
Histamin reseptörlerin ve RhoA sinyal yolaklarının kan-beyin bariyeri üzerindeki olası rolü
- Tez No: 704262
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kan-beyin bariyeri (KBB) beyne ilaç taşınmasının önünde yatan en büyük engellerden biridir. Günümüzde beyne ilaç taşınması için KBB'nin açıldığı birçok yöntem uygulanmakta fakat bu yöntemlerin kısa sürede KBB'yi eski haline geri döndürememesinin kan kaynaklı nörotoksik materyallerin beyne geçerek patolojik durumlara yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada histamin reseptörleri (HR) ve RhoA'nın bloklanmasının histamin kaynaklı olarak artış gözlenen KBB geçirgenliğini onarıcı etkisini araştırdık. Bu amaçla, farelere histamin enjeksiyonunu (10 mg/kg) takiben, HR antagonistleri hidroksizin (H1R, 3 mg/kg), simetidin (H2R, 10 mg/kg), siproksifan (H3R, 3 mg/kg), JNJ-7777120 (H4R, 20 mg/kg) ve RhoA inhibitörü fasudil (10 mg/kg) intravenöz olarak kuyruk veninden uygulanmıştır. Küçük moleküler ağırlıklı moleküllerin KBB geçişini tayin etmek için kadaverin-Alexa-Flour-488 (%1) ve büyük moleküler ağırlıklı moleküllerin geçişini tayin etmek için ise albümin-Alexa-Flour-594 (%1) intravenöz olarak enjekte edilmiştir. Klaudin-5 ve kaveolin-1 proteinlerinin immünoreaktivitelerindeki değişikiliklerin analiz edilmesi için immünfloresan boyamalar yapılmıştır. Histamin reseptörlerinde oluşan ekspresyon değişimlerini tayin etmek için Western Blot ve RT-PCR metotları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Blood-brain barrier (BBB) which creates a major obstacle for the transport of molecules into the brain can be opened by various treatments for effective drug delivery into the brain parenchyma, however its subsequent closure is also crucial to limit the detrimental alterations that can potentially occur in neuronal microenvironment by circulatory substances. In this study, we tested the efficacy of blocking histamine receptors (HRs) and RhoA in reversing histamine-induced BBB opening. Following intravenous histamine injection (10 mg/kg), mice were treated with HR antagonists, hydroxyzine (H1R, 3 mg/kg), cimetidine (H2R, 10 mg/kg), ciproxifan (H3R, 3 mg/kg) and JNJ-7777120 (H4R, 20 mg/kg), and Rho A inhibitor fasudil (10 mg/kg). Blood-brain barrier permeability to molecules with large and small molecular weights was evaluated by fluorescent detection of intravenously administered albumin-Alexa Fluor-594 (1%) and cadaverine Alexa-Flour-488 (1%), respectively in brain parenchyma. To analyze changes in the immunoreactivity of claudin-5 and caveolin-1 proteins, immunofluorescence staining was performed. The alterations in HR expression were detected by RT-PCR.