Merkezi histaminerjik sistemin hipotalamik siklooksijenaz ve lipooksijenaz protein aktiviteleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of central histaminergic system on hypothhalamic cycloxygenase and lipooxygenase protein activities
- Tez No: 793225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ERSOY, PROF. DR. MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma ile merkezi ve kronik olarak intraserebroventriküler (i.c.v) yol ile uygulanan histamin ve histaminerjik reseptör antagonistlerinin hipotalamik siklooksijenaz (COX) ve lipoksijenaz (LOX) protein aktivite düzeylerininin western blot yöntemi kullanılarak gösterilmesi ile merkezi histaminerjik sistemin etkisinde, COX ve LOX yolaklarının aracılığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Deneyler, Sprague-Dawley sıçanlarda gerçekleştirildi. Histamin (100 nmol), histaminerjik H1 reseptör antagonisti klorfeniramin (100 nmol), histaminerjik H2 reseptör antagonisti ranitidin (100 nmol) veya histaminerjik H3/H4 reseptör antagonisti tiyoperamid (100 nmol) i.c.v olarak 7 gün boyunca enjekte edildi. Bir haftanın sonunda hipotalamus bölgeleri diseke edildi ardından sıçanlardan alınan hiptalamus örnekleri homojenize edilerek total protein ölçümleri yapıldı ve western blot yöntemi ile COX-1, COX-2 ve LOX protein aktivite ölçümleri gerçekleştirildi. Merkezi kronik histamin tedavisi hipotalamusta COX-1, COX-2 ve LOX miktarında artışa neden oldu. Histaminerjik reseptör antagonistleri ile yapılan tüm merkezi kronik tedaviler, hipotalamik COX-1 seviyelerini düşürürken ve hipotalamik COX-2 ve LOX seviyelerini yükseltti. Sonuç olarak, elde edilen veriler merkezi histaminin merkezi COX ve LOX yolaklarını etkilemede olası bir rolü olduğunu göstermektedir. Bu durum merkezi histaminerjik sistemin, merkezi sinir sistemi fonksiyonlarını düzenlemek için merkezi COX ve LOX yolaklarını aktive etme potansiyeline sahip olabileceği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to show the hypothalamic cyclooxygenase (COX) and lipoxygenase (LOX) protein activity levels of centrally and chronically administered histamine and histaminergic receptor antagonists administered by the intracerebroventricular (i.c.v) route were demonstrated using western blot method and to reveal the mediation of COX and LOX pathways under the influence of the central histaminergic system. Studies were performed in Sprague–Dawley rats. Histamine (100 nmol), histaminergic H1 receptor antagonist chlorpheniramine (100 nmol), histaminergic H2 receptor antagonist ranitidine (100 nmol) or histaminergic H3/H4 receptor antagonist thioperamide (100 nmol) was injected i.c.v for 7 days. At the end of one week, hypothalamus regions were dissected and hyphthalamus samples taken from rats were homogenized, total protein determinations were made and COX-1, COX-2 and LOX protein activity measurements were performed by western blot method. Central chronic histamine treatment caused increases in COX-1, COX-2 and LOX enzymes in the hypothalamus. All central chronic treatments with histaminergic receptors antagonists reduced the hypothalamic COX-1 levels and increased the hypothalamic COX-2 and LOX levels. In conclusion, the resulting data suggest that has a possible role of central histamine in influencing the central COX and LOX pathways. This situation can be interpreted as the central histaminergic system may have the potential to activate central COX and LOX pathways to regulate central nervous system functions.