Konversiyon bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde, etyolojik faktörler ve klinik özellikler
- Tez No: 70427
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET: Bu çalışmada konversiyon bozukluğu olan, yaşlan 7-16 arasında değişen çocuk ve ergenlerde klinik özellikler ve hastalıklarında rol oynayan etyolojik faktörler, sağlıklı kontrol grubu çocuklarıyla karşılaştırılarak araştırılmıştır. İ.T.F. Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde yürütülen çalışmada, olgu ve kontrol grubuna Çocuklar için Depresyon Ölçeği, Çocuklar için Sürekli Kaygı Envanteri, Piers-Harris Özkavramı Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Ölçeği ve Travma Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Olgu ve kontrol grubunun anne ve babalarına Çocuklar için Davranış Değerlendirme Ölçeği ve Belirti Tarama Listesi 90-R uygulanmıştır. Alman sonuçlara göre, konversiyon bozukluğu olan çocukların, sağlıklı kontrollere oranla, çok daha fazla hastalık modeli olduğu, çok daha fazla depresyon ve anksiyete belirtileri bildirdikleri, daha düşük benlik saygılarının olduğu, çok daha fazla davranış problemleri sergiledikleri, sürekli öfke düzeylerinin daha fazla olduğu ve bu öfkenin çoğunun içlerinde olduğu, daha fazla oranda duygusal ve fiziksel travmaya maruz kaldıkları ve stres etmenleri ile daha fazla karşılaşmış oldukları saptanmıştır. Ayrıca, konversiyon bozukluğu olan çocukların annelerinin, kontrol grubu annelerine göre, çok daha yüksek oranlarda somatik yakınma, depresif ve anksiyete semptomları bildirdikleri belirlenmiştir. Konversiyon bozukluğu olan çocukların babalarında da kontrol grubu babalarına göre, çok daha yüksek oranda somatik yakınma, obsesif-kompulsif ve hostilite belirtileri bildirdikleri saptanmıştır. Bütün bu bulgulara göre konversiyon bozukluğu olan çocuklarda etyolojik kuramların birlikte etkileşerek rol oynadıkları düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study, clinical symtoms and etiological factors of conversion disorder are aimed to be investigated in children,aged between 7-16 years, through comparison with an age, sex and socioeconomically matched healthy control group. This study took place in Child and Adolescent Departmant of Istanbul Medical Faculty. Children with conversion disorder and the healthy control group were given Child Deprssion Inventory, State-trait Anxiety Inventory for Children, State-trait Anger Scale, Piers- Harris Children's Self- concept Scale and a form about emotional, physical, sexual trauma and neglect. And their parents were given Child Behaviour Check List and Symptom Check List 90-R. In our study, Children with conversion disorder had reported more illness models, more depressive and anxiety syptoms, more behavoural problems, higher states of anger, more emotional and physical traumas, more and complex stresful events and had lower self- esteem, than the healthy control group children. Mother's of children with conversion disorder reported more depresive, anxiety and somatisation symptoms Than the mother's of the control group. Father's of children with conversion disorder also reported more somatisation, obssesiveand compulsive syptoms and more hostility syptoms than the father's of the control group. As a result we think that all of the etiological factors have a role in development of conversion disorder. tt