4-5 yaş grubu çocuklara sağlıkla ilgili olumlu davranışlar kazandırılmasında hemşirelik eğitiminin etkinliği
The Effects of nursing education to 4-5 years old children of gaining health promoting behaviors
  1. Tez No: 70426
  2. Yazar: DUYGU VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Araştırma 4-5 yaş grubu çocuklara sağlıkla ilgili olumlu davranışların öğretilmesinde hemşirelik eğitiminin etkinliğini ortaya çıkarmak amacıyla yarı deneysel olarak planlandı. Araştırma evrenini İstanbul İli, Fatih ilçesi, Selçuk Kız Meslek Lisesi 4- 5 yaş grubu iki Anasınıfı, Eylül. 1997- Haziran. 1998 yılında öğrenim gören 55 öğrenci, örneklerini; rastlantısal yöntemle seçilen 33 çocuk örneklemi oluşturdu. Veriler kaynaklar doğrultusunda araştırıcı tarafından geliştirilen çocukların ailelerinin sosyo - demografik tanıtıcı özelliklerini belirlemeye yarayan, anneler tarafından doldurulan“Anket Formu”ve araştırıcının çocuklarla yüz yüze görüşerek doldurduğu kapsam geçerliliği ve güvenirlik çalışması yapılan, cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı 0.73 olan,“Okul Öncesi Çocuklarla Sağlık Konusunda Resimli- Görüşme Testi Formu”ile elde edildi. Veriler, istatistiksel olarak, bilgisayarda SPSS programı ile; yüzdeleme, puan ortalamaları karşılaştırması, Fisher Kesin X2, Paired Sample t testi, Non- parametrik Wilcoxon Matched-Pairs Signed- Ranks testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırma kapsamındaki çocukların yaş ve cinsiyet açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü. (X2: 3.27, p>0.05). Eğitim öncesinde çocukların cinsiyeti ile sağlık bilgi puanlan arasında istatistiksel anlamlı bir fark yoktu (t:1.15,p>0.05). Eğitim sonrasında da çocukların cinsiyetleriyle sağlık bilgi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (t:1.35, p>0.05).. 78Eğitim öncesinde çocukların yaşlan ile sağlık bilgi puanlan anasında istatistiksel farklılık yoktu (t:1.21,p>0.05). Eğitim sonrasında da çocukların yaşları ile sağlık bilgi puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadı (t:0.71, p>0.05). Çocukları sağlığı yükselten davranışları ve nedenlerini açıklamakta eğitim sonrası daha başarılı oldukları ve eğitimin çocukların sağlığı yükselten davranışlar ve nedenlerine yönelik bilgilerini istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı şekilde yükselttiği görüldü (z=-5.01,p
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research was to appear of effects of nursing educations to 4-5 years old children of teaching health promoting behaviors. Research has been planned as semi experimental. The research group included 55 children in age of 4-5 who have been educated in istanbul, Fatih Selçuk Kız Meslek Lisesi Kindergarten on September.1997- June.1998, and sample was consisted of 33 children who have been selected by randomly. Data vvere obtained through literatures by the researcher using an“investigation form”for taking information abouth families' description of socio- demographic characteristics, vvhich has been completed by children's mothers.“Preschool Chidren Health Pictured- lnterview Test”form was completed by the researcher with an interview to children.“Preschool Children Health Pictured- Intervievv Test”form's reliability study was constructed for range validity and inner coherency and cronbach alpha corelation coefficient found 0.73. Data vvere evaluated statistically on computer with SPSS; percentage, mean scores, Fisher Exact Chi- Sguare test (X2), Paired Sample t test, Nonparametric Wilcoxon Matched- Pairs Signed Ranks test. Statistically, no significant d'rfference was observed betvveen the children's age and sex (X2: 3.27, p>0.05).Before education, statistically no signifıcant difference was found children's sex and health knovvledge (t: 1.15, p>0.05). After education, there was no statistically signifıcant difference betvveen the children's sex and health knovvledge (t: 1.35, p>0.05). Before education, statistically no significant difference was found children's age and health knovvledge (t: 1.21, p>0.05). Also after education there was no statistically significant difference betvveen children's age and health knovvledge (tO.71, p>0.05). Children was more successful to identify the health promoting behaviors and explaning their several benefits. Also it was observed the education; has to be statistically very significant raised the knovvledge of health-promoting behaviors and explaining their causes with several benefits (z:-5.01,p