Obezite indekslerinin insülin direnci ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of obesity indexs and insulin resistance
  1. Tez No: 704275
  2. Yazar: İREM ELİF ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ACLAN ÖZDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İnsülin direnci (İD), kompansatuar hiperinsülinemi ve β hücre disfonksiyonu gelişmesinin ardından diyabete ilerleyebilen klinik açıdan anlamlı bir anormalliktir. İnsulin direnci açısından yüksek riske sahip kişilerin erken tespiti, insulin direncinin erken tanısı ve tedavisi, diyabeti ve komplikasyonlarını önlemenin bir yolu olabilir. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında laboratuvar tetkikleri oldukça sınırlıdır. Biz de çalışmamızda sınırlı laboratuvar tetkik imkanları bulunan birinci basamakta İD'yi öngörebilmek ve DM gelişmesini önleyerek hastayı diyabetin komplikasyonlarından korumak, buna bağlı mortalite ve morbiditeyi azaltmak için obezite indekslerinin İD'ni öngörebilmek amacıyla kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Ocak 2016-Haziran 2020 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arasında, herhangi bir endokrinolojik rahatsızlığı olmayan hastaların geriye dönük olarak değerlendirilmesi ile oluşturulmuştur. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, alkol kullanımı, egzersiz, ailede diyabetes mellitus öyküsü, medeni durum, eğitim durumu, eşlik eden hastalıkları sorgulanmıştır. Muayene sırasında bakılmış olan obezite indeksleri (boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ), vücut yağ oranı, bel çevresi, bel/boy oranı, deri kıvrım kalınlıkları) ile 8 saat açlık sonrası bakılmış olan kan tahlillerinden Cr, BUN, AST, ALT, açlık glukoz, insülin, HOMA-IR, HBA1C, HDL, LDL, TG, Total kolesterol, Non-HDL kolesterol kayıt altına alınarak değerlendirilmiştir. Obezite indekslerinin HOMA-IR ile ilişkisi incelenmiş ve istatistiksel anlamlılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Insulin resistance (IR) is a clinically significant abnormality that can progress to diabetes after the development of compensatory hyperinsulinemia and βcell dysfunction. Early identification of people at high risk for insulin resistance, early diagnosis and treatment of insulin resistance could be a way to prevent diabetes and its complications. Laboratory tests in primary health care are very limited. In our study, we aimed to investigate the implementation of obesity indices to predict IR in primary health care with limited laboratory resources and to prevent the development of diabetes mellitus (DM), to protect the patient from complications of diabetes, and to reduce the associated mortality and morbidity. Materials and Methods: Our study was formed by the retrospective evaluation of patients aged 18-65 years, who did not have any endocrinological disorders, who applied to the Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine, Family Medicine Outpatient Clinic between January 2016 and June 2020. Patients' age, gender, smoking, alcohol use, exercise, family history of diabetes mellitus, marital status, educational status, and comorbidities were questioned. Obesity indices (height, weight, body mass index (BMI), body fat ratio, waist circumference, waist/height ratio, skinfold thickness) measured during the examination. Blood tests obtained after 8 hours of fasting; Cr, BUN, AST, ALT, fasting glucose, insulin, HOMA-IR, HbA1C, HDL, LDL, TG, Total cholesterol, Non-HDL cholesterol were recorded and evaluated. The relationship between obesity indices and HOMA-IR was examined and its statistical significance was investigated.