İklim değişikliği ile mücadelede küresel bir aktör olarak Avrupa Birliği'nin rolü
The role of the European Union as a global actor in the struggle against the climate change
- Tez No: 704274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Temelde fosil yakıt kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının artması sebebiyle oluşan iklim değişikliği, bütün canlılar ve ülkeler için önemli tehditler oluşturmaktadır. Gün geçtikçe olumsuz etkileri artarak devam eden bu sorun, bilim insanları tarafından sık sık dile getirilmekte ve dünya gündeminde daha fazla dikkatleri üzerine çekmektedir. Küresel bir tehdit haline gelen bu sorun dolaylı ve dolaysız olarak tüm ülkeleri ilgilendirdiği için, günümüzde uluslararası ilişkilerin de önemli bir konusu haline gelmiştir. Fakat uluslararası düzeyde önlem almayı gerektiren sorunun çözümünde, devletler ne kadar etkili önlemler alsalar ve politikalar uygulasalar da tek başlarına mücadele etmeleri yeterli olamamaktadır. Devletler uluslararası politikanın önemli birer aktörleridir. Fakat değişen sistemde devletlerin konumu sorgulanmaya başlanmış ve devlet dışı aktörlerin de uluslararası ilişkilerde önemli roller üstlendikleri görülmüştür. Buradan hareketle çalışmada ilk olarak aktör kavramı üzerinde durularak konuya dair kuramsal tartışmalara yer verilmiştir. Daha sonra ise tartışmaya konu olan uluslararası ilişkiler aktörlerinin iklim değişikliği mücadelesi incelenmiştir. Zira iklim değişikliği çok aktörlü bir sorundur ve bu sorunla mücadele iş birliğini zorunlu kılmaktadır. İklim değişikliğine sebep olan etmenleri olabildiğince yok etmek ve küresel sera gazı emisyonlarını belirgin bir şekilde azaltmak için bütün aktörlerin sorumluluğu bulunmaktadır. Bu aktörler ilk olarak sera gazı emisyonlarında büyük bir paya sahip olan bireyler, ülke sınırları içinde kural koyan tek organ olan devletler, ülke politikalarında etki oluşturabilen uluslararası örgütler ve çevre konusunda aktif rol oynayarak dünya çapında faaliyet gösterebilen devlet dışı aktörlerdir. Tüm bu aktörlerin yanında küresel gücünü kullanarak etki oluşturabilen ve iklim değişikliğine karşı gösterilen çabanın önde gelen aktörlerinden biri de Avrupa Birliği'dir. Çalışmada AB'nin iklim değişikliği mücadelesindeki rolünden bahsedilmeden önce nasıl bir küresel aktör olduğu tartışılmıştır. Daha sonra ise Birliğin 1990'lı yıllardan beri uluslararası ortamdaki aktifliği incelenmiştir. Gerek müzakere yetenekleri gerekse üye devletler üzerindeki kurumsal gücü sayesinde Avrupa Birliği küresel sahnede önemli adımlar atmıştır. Birlik özellikle iklim değişikliğiyle mücadelede küresel çabaları ve çok taraflılığı güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Avrupa Birliği'nin yürüttüğü politikalar müzakerelerin düzenlenmesi ve anlaşmaların imzalanması noktasında oldukça başarılı görülmektedir. Çalışmada sonuç olarak, Avrupa Birliği'nin normatif gücünü kullanarak iklim değişikliği mücadelesinde de öncü konumda olduğu değerlendirilmiş ve Birliğin iklim değişikliği mücadelesine yapmış olduğu ve yapacağı katkılar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change, which is mainly caused by increased greenhouse gas emissions due to fossil fuel use, poses significant threats to all living things and countries. The problem continues to increase the negative effects and is often expressed by scientists and attracts more attention to the world's agenda. This problem, which has become a global threat, has become an important issue of international relations today, as it is indirectly and indirectly relevant to all countries. However, in resolving the problem that requires international measures, however effective measures governments take and apply policies, they are unable to fight alone. The states are important actors of international policy. However, the changing system began to question the position of the states, and it was observed that non-state actohese actors are primarily individuals with a large share of greenhouse gas emissionsrs played important roles in international relations. In this study, the theory of the subject was discussed first by the concept of the actor. The fight against climate change was then examined by international relations actors, which are subject to discussion. Climate change is a very actor problem, and fighting this problem requires co-operation. All actors have responsibility to eliminate the factors causing climate change as much as possible and to significantly reduce global greenhouse gas emissions. T, states that are the only organ within the country's borders, international organizations that can have an impact on country policies and non-state actors who can act actively on the environment. In addition to all these actors, the European Union is one of the leading actors in the effort to create an impact using global power and to counter climate change. In the study, it was discussed how the EU was a global actor before it mentioned its role in the fight for climate change. Then, the Union's activity in the international environment has been examined since 1990. The European Union has taken significant steps in the global stage, thanks to both negotiation capabilities and its institutional power over member states. The Union aims to strengthen global efforts and multipartiality, especially in the fight against climate change. The policies of the European Union have been seen to be very successful in organizing negotiations and signing the agreements. As a result, the European Union has been considered to be a pioneer in the fight for climate change using its normative power, and the Union has made and contributed to the fight for climate change.