Rekabetin ve inovasyonun girişimciliğe etkisinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için değerlendirilmesi: Panel veri analizi
Evaluation of the effect of competition and innovation on entrepreneurship for developed and developing countries: Panel data analysis
- Tez No: 704282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA HATİCE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi, arttırılması ve teşvik edilmesi konuları tüm ülkelerin ekonomik politikalarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Gelişmiş ekonomiler arasında yer almak isteyen her ülke girişimciliği desteklemek zorundadır. Hayatımızın her alanında yer alan ve etkilerini oldukça yakından hissettiğimiz inovasyon ve rekabet kavramları, girişimcilik faaliyetlerinde de oldukça etkilidir. Bu çalışmada, IMF'ye göre gelişmiş ve gelişmekte olarak sınıflandırılan 30 ülke için küresel rekabet edebilirlik, küresel inovasyon ve küresel girişimcilik indeks değerleri kullanılarak panel veri analizi yapılmış ve bu kavramlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sonuç olarak, rekabetin ve inovasyonun girişimcilik faaliyetlerini pozitif yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, development, enhancement and encouragement of entrepreneurship activities has been an indispensable part of the economy policies of all countries. Any country which wish to be among the deleveloped economies must endorse entrepreneurship. Innovation and competition appear in every sphere of like and make impact closely, and this applies to entrepreneurship activities as well. In this study, a panel data analysis has been made by using global competitiveness, global innovation and global entrepreneurship index values for 30 countries classified as developed and developing according to IMF, and the relationship between these concepts has been investigated. As a result, it has been found that competition and innovation has positive effect on entrepreneurship ectivities.