Eravasiklinin tek başına ve çeşitli antibiyotikler ile kombinasyon halinde oluşturdukları etkilerinin achromobacter cinsi klinik suşlara karşı araştırılması
Investigation of the effects of eravacycline alone or in combination with various antibiotics against clinical strains of the genus achromobacter
- Tez No: 704281
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.BERNA ÖZBEK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Achromobacter cinsi, özellikle Achromobacter xylosoxidans, klinikte son on yılda giderek artan şekilde tanımlanan, çok çeşitli enfeksiyonlardan sorumlu bakterilerdir. Özellikle Kistik Fibrozis (KF) hastalarında solunum yolunu kalıcı olarak kolonize etme yetenekleri ile bu hastalarda giderek daha fazla tanımlanmaktadırlar. Günümüzde Achromobacter cinsinin klinik etkisi ve optimal tedavi yönetimi hakkında nispeten az şey bilinmektedir. Bu çalışmada, yeni bir tetrasiklin olan eravasiklin'in tek başına ve kolistin, meropenem ve seftazidim ile kombinasyon halinde oluşturdukları in-vitro bakterisidal ve sinerjistik aktiviteleri, KF hastalarından izole edilen Achromobacter suşlarına karşı araştırılmıştır. Minimal inhibitör konsantrasyon (MİK)'lar, mikrodilüsyon seyreltme yöntemi ile belirlenmiştir. Test edilen antibiyotik kombinasyonlarının bakterisidal ve sinerjik etkileri, zaman bağlı öldürme eğrisi tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Zamana bağlı öldürme eğrilerine dayanarak, 6. ve 24. saatlerde 4xMİK kolistinin tek başına bakterisidal etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Kombinasyon çalışmaları sonuçlarına göre, Achromobacter suşlarına karşı 4×MİK'lik eravasiklin-kolistin kombinasyonu 24. saatte sinerjistik ve bakterisidal aktivitelere sahiptir. Eravasiklin-meropenem kombinasyonları ve eravasiklin-seftazidim kombinasyonları additif etkili olarak bulunmuştur. Test edilen kombinasyonlar ile hiçbir antagonist etkileşim gözlenmemiştir. Bu çalışma bulguları, test edilen antibiyotiklerle ampirik veya kombinasyon tedavisi için bazı önemli in-vitro verileri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The genus Achromobacter, particularly Achromobacter xylosoxidans, are bacteria responsible for a variety of infections that have been increasingly identified in clinics over the past decade. Especially they are increasingly being described in Cystic Fibrosis (CF) patients by their ability to permanently colonize the airway of these patients. Today, relatively little is known about its clinical impact and optimal therapy management. In the present study, the in-vitro bactericidal or sinergistic activities of eravacycline which is a new tetracycline, either alone or in combination with colistin, meropenem and seftazidime, were assessed using Achromobacter strains isolated from CF patients. Minimal inhibitory concentrations (MICs) were determined by broth microdilution technique. Bactericidal and synergistic effects of the tested antibiotic combinations were determined by using the time-kill curve technique. Based on the time-kill curves, we found that 4×MIC colistin has bactericidal effect at 6h and 24h. According to combination study results, only eravacycline-colistin combination at 4×MIC has synergistic and bactericidal activities against Achromobacter strains, at 24 h. Eravacycline-meropenem combinations and eravacycline-seftazidime combinations were found to be neither bactericidal nor synergistic. No antagonism was observed with any combination tested. The findings of this study reveal some important in-vitro data for empirical or combination therapy with the antibiotics tested.