Mevduat bankaları, katılım bankaları ve elbirliği sistemi açısından bireylerin konut finansman tercihlerini belirlemeye yönelik bir karma yöntem araştırması
A mixed method research to determine housing finance preferences of individuals in terms of deposit banks, participation banks and collaboration system
- Tez No: 704295
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalışmada, bireylerin konut finansmanı tercihlerinin belirlenerek, geçerlik ve güvenirlik kriterlerini sağlayan bir ölçme aracı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tüketicilerin konut finansmanı tercihlerinde etkisi olan faktörler karma yöntem araştırmasıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden biri olan Keşfedici Sıralı Desen tercih edilmiştir. İlk olarak nitel veriler toplanıp analiz edilmiş daha sonra nicel veriler elde edilerek ölçme aracı geliştirilmiş ve son aşamada da toplanan verilere nicel analizler uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, TR 72 Bölgesi'nde (Sivas, Kayseri, Yozgat) yaşayan ve konut finansmanı alınabilmesi için genel kabul gören 18 ile 65 yaş aralığında bulunan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel aşamasında kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılan 34 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen veriler Nvivo 11 paket programı ile analiz edilerek, taslak ölçeğin madde havuzunu oluşturacak olan 75 kod ve bu kodları içeren 9 tema elde edilmiştir. Uzman değerlendirmeleri sonrası taslak ölçekte 54 madde kalmış ve kapsam geçerliliği için 11 uzmanın değerlendirmesi sonucu madde sayısı 43'e düşürülmüştür. Taslak ölçek Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinde yaşayan kişilere kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Pilot uygulama kapsamında 102 kişiye, ölçeğin yapı geçerliliğinin incelenmesine yönelik açıklayıcı faktör analizi aşamasında da 440 kişiye taslak ölçek uygulanmıştır. Uygulama sonrası elde edilen verilerin analizi SPSS 25.0 ve AMOS 25.0 istatistik paket programları kullanılarak yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda 5 faktör (sağlanan avantaj, hizmet, güvenirlik, maliyet, kurum imajı) ve 23 maddeden oluşan bir ölçme yapısı elde edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi aşamasında 230 kişiden elde edilen veriler ile bu yapının geçerliği teyit edilmiştir. Ayrıca ölçeğin güvenirlik analizleri için test tekrar test uygulamasında 40 kişiye, madde analizi ve Cronbach α katsayısının hesaplanması aşamalarında ise 204 kişiye ulaşılmıştır. Yapılan analizler neticesinde verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle nonparametrik istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Mann Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi ve Bonferroni Düzeltmeli Mann Whitney U Testi gibi istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine individuals' housing financing preferences and develop a measurement tool that meets the validity and reliability criteria. A mixed-method study was used to determine the factors that affect consumers' housing financing preferences. In the research, one of the mixed method patterns, the Discovery Sequential Pattern was preferred. The first step was to collect and analyze qualitative data, followed by quantitative data, to develop a measuring tool and to apply quantitative analyzes to the data collected in the last stage. The research population is comprised of people between the ages of 18 and 65, who live in the TR 72 Region (Sivas, Kayseri, Yozgat) and are generally accepted as residents in order to receive housing finance. During the qualitative phase of the research, semi-structured interviews were conducted with 34 people who were reached by snowball sampling method. Data obtained from these interviews were analyzed with Nvivo 11 package program, resulting in 75 codes that would form the item pool of the draft scale and nine themes that would contain these codes. Following the expert assessments, there were 54 items remaining at the draft scale, and the number of items was reduced to 43 following the assessment by 11 experts for scope validity. The draft scale was applied using the easy sampling method to people living in Kayseri, Sivas and Yozgat. Draft scale was applied to 102 people as part of the pilot project and 440 people during the explanatory factor analysis to examine the validity of the scale. Analysis of the obtained data following the application was performed using the SPSS 25.0 and AMOS 25.0 statistical package programs. The explanatory factor analysis has yielded a measurement structure that consists of five factors (advantage provided, service, reliability, cost, corporate image) and 23 articles. Data obtained from 230 people in the confirmatory factor analysis stage confirm the validity of this structure. Moreover, in the test retest application for the reliability analyses of the scale, 40 people were reached, and in the substance analysis and calculation of the Cronbach α coefficient, 204 people were reached. Non-parametric statistical methods were used due to the lack of normal distribution of data in the analyzes conducted. Statistical methods such as the Mann Whitney U Test, the Kruskal-Wallis H Test, and the Bonferroni Correcting Mann Whitney U Test were used.