Psikolojik iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık algısının iş otonomisi üzerine etkisi
The effect of psychological well-being and resilience perceptions on job autonomy
- Tez No: 704296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Psikolojik iyi oluş bireyin duygusal ve bilişsel refahını inceleyen bir kavramdır. Son yıllarda, örgütlerde iyi oluşu konu alan araştırmacılar dikkate değer bir ilgi görmektedir. İyi oluşa yönelik yapılan araştırmalarda kaygı, psikolojik sıkıntı, zayıf fiziksel sağlık, düşük performans gibi faktörlerin bireyler ve örgütler üzerindeki zararlı etkileri vurgulanmaktadır. Daha önceki bulgular, iyi oluşun nedenlerine ve sonuçlarına odaklandığından, çalışanların iyi durumda olmasına daha az dikkat edilmiştir. Ancak psikolojik iyi oluşun sadece çalışanların optimal işleyişini anlamanın yanı sıra çalışanların sağlığını, mutluluğunu ve iyiliğini teşvik etmenin örgütlerde meşru hedefler olması nedeniyle iyi oluş kavramına ilgi yoğunlaşmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmada çalışanların psikolojik dayanıklılık ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin iş otonomisi üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu anlamaya yönelik bankacılık sektöründe 411 çalışan üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik iyi oluşun, psikolojik dayanıklılık ve iş otonomisi üzerine pozitif yönlü, istatiksel olarak anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada psikolojik iyi oluş ve iş otonomisi arasındaki istatistiksel ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological well-being is a concept that examines the emotional and cognitive well-being of the individual. In recent years, researchers on well-being in organizations have received considerable attention. Studies on well-being emphasize the harmful effects of factors such as anxiety, psychological distress, poor physical health, and poor performance on individuals and organizations. Less attention has been paid to employee well-being, as previous findings have focused on the causes and consequences of well-being. However, interest in the concept of well-being is intensified because psychological well-being is not only understanding the optimal functioning of employees, but also promoting the health, happiness and well-being of employees is legitimate goals in organizations. In this direction, this study was conducted with 411 employees in the banking sector in order to understand how the psychological resilience and psychological well-being levels of the employees have an effect on work autonomy. As a result of the research, it was determined that psychological well-being has a positive and statistically significant effect on psychological resilience and work autonomy. In addition, it was concluded that psychological resilience has a mediating role in the statistical relationship between psychological well-being and job autonomy.