İleri yaş kollum femoris kırıklı hastalarda sementsiz karekesit parisyel protez sonuçlarımız
  1. Tez No: 704302
  2. Yazar: ABDULKADİR POLAT
  3. Danışmanlar: UZMAN HARUN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Kemik kalitesi ileri derecede bozuk olan ve nispeten iyi olan hastaların femoral stem sağkalım oranlarını karşılaştırarak osteoporozun protez sağkalımı üzerindeki etkisini araştırmak. Yöntem: 2011-2015 yılları arasında Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine başvuran, femur boyun kırığı tanısıyla sementsiz karekesit femoral stem ve unipolar baş ile tedavi edilen 101 hasta belirlendi. Hastane ve mernis kayıtları incelendiğinde 27 hastanın öldüğü öğrenildi. Ölüm tarihleri not edilerek postop yaşam süreleri belirlendi. Kalan 74 hastadan 13 tanesine çeşitli sebeplerle ulaşılamadı. Böylece en az 1 yıllık takip sonuçları elimizde olan 61 hasta belirlendi. Son kontrollerine gelen 61 hastanın muayeneleri yapıldı, Harris ve Oxford kalça skorları hesaplandı. Radyografik değerlendirme için Pelvis AP, her iki kalça AP grafileri çekildi. Kortikal kemik kalitesini değerlendirmek amacıyla Dorr sınıflaması kullanıldı. Dorr sınıflamasına göre tip A olan hastamız yoktu. Çalışamaya dahil edilen hasta grubu ileri osteoporotik tip C, ve ılımlı osteoporotik tip B olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalarımızın 30 tanesi Dorr sınıflamasına göre tip B, 31 tanesi tip C idi. Bulgular: Dorr sınıflamasına göre kortikal kemik kaliteleri açısından sınıflandırdığımız hastalarda femoral komponentin sağkalımları Engh ve ARA kriterleri kullanılarak değerlendirildi. Dorr sınıflamasına göre Tip B ve Tip C gruplarının ARA skoru ile ilişkisi karşılaştırıldı. Dorr tip B grubunda ARA; medyan 5 (min 3-max 6), tip C grubunda medyan 5 (min 3-max 6) olarak bulundu. Bu iki grup istatistiksel olarak Mann Whitney U testi ile kıyaslandı. Her iki grup arasında ARA skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.24>0.05). Yine benzer şekilde her iki grup arasında femoral komponent sağkalım kriteri olan Engh değerleri karşılaştırıldı. Dorr tip B olan grupta Engh değerleri; medyan 16.5 (min 9-max 24), Dorr tip C grubunda; medyan 14 (min 9-max 24) olarak bulundu. Bu iki grup istatistiksel olarak Mann-Whitney U testi ile kıyaslandı. Her iki grubun Engh değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. (p=0.061>0.05) Bizim verilerimizde ileri osteoporotik olarak kabul etiğimiz Tip C grubu ile ılımlı osteoporotik kabul ettiğimiz tip B grubu arasında hem ARA skorları, hem de Engh gevşeme skorları açısından femoral komponentlerdeki gevşeme değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çıkarımlar: Çalışmamız sementsiz kalça artroplastisinin ileri yaşlı, osteoporotik hastalarda dahi, intraoperatif ve postoperatif ilave riskler getirmeden, hem de radyolojik ve klinik sonuçları bakımından da yüz güldürücü bir şekilde uygulanabilirliği sonucunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The present study aims to investigate the effects sof osteoporosis on prosthesis survival by comparing the femoral stem survival rates of patients with poor and relatively good bone quality. METHODS: We retrospectively investigated 61 patients with collum femoris fractures who were treated with cementless rectangular stems between 2011 and 2015 in the Orthopaedics and Traumatology Clinic of Taksim Training and Research Hospital. The preoperative pelvic anterior-posterior radiographs of the patients were evaluated. The patients were evaluated according to the Dorr classification, and no case with a type A femur was found. The patients were divided into two groups as advanced osteoporotic type C and moderate osteoporotic type B. Thirty patients were type B according to the Dorr classification and 31 were osteoporotic type C. RESULTS: The femoral component survival was evaluated using the Engh and ARA criteria. The relationship of the ARA score with type B and type C groups was evaluated. The median ARA score was five (min 3-max 6) for both types. These two groups were also statistically compared concerning the ARA scores using the Mann-Whitney U test, which revealed no statistically significant difference (p=0.24 >0.05). The Engh values, another criterion for the survival of femoral components, were also compared. The median Engh values were 16.5 (min 9-max 24) for the Dorr type B group and 14 (min 9-max 24) for the type C group. According to the Mann-Whitney U test, there was no significant difference between the Engh values of the two groups (p=0.061 >0.05). Lastly, no statistically significant difference was found in the ARA or Engh loosening scores between the type C advanced osteoporotic group and the type B moderate osteoporotic group. CONCLUSION: Our study supports the conclusion that cementless hip arthroplasty can be applied even in advanced elderly and osteoporotic patients without additional intraoperative or postoperative risks.