Türk hukukunda hekimlerin cezai sorumluluğu
Criminal liability of physicians in Turkish law
  1. Tez No: 704301
  2. Yazar: BATUHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tıp alanında son yıllarda birçok olumlu gelişme yaşanmaktadır. Gerek sağlık kurumlarının sayısı ve niteliğindeki artış gerekse de hekimlerin eğitimi ve tıbbi malzeme kullanımındaki olumlu gelişmeler, geçmişe nazaran hatalı tıbbi uygulama konusunda bir farkındalığın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Her ne kadar durum böyle de olsa, hatalı tıbbi uygulamalar maalesef artarak devam etmektedir. Bazen bu hatalı uygulamalar ceza hukuku bağlamında suç oluşturan fiillerin ortaya çıkmasına dahi neden olmaktadır. Dünya genelinde hekimlerin cezai sorumlulukları konusunda çok fazla akademik ve bilimsel çalışma mevcuttur. Ülkemizde de yeni yeni gelişen bu alanda akademik ve bilimsel düzeyde çalışmalar ortaya konulmaya başlanmıştır. Biz bu çalışmamızda kendi hukukumuzda hekimlerin cezai sorumlulukları konusunda ne gibi düzenlemelerin mevcut olduğunu, hekimlerin hangi fiillerinin hangi suça vücut verdiğini ve bir suç ortaya çıktığında hekimlerin ne gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını inceleyeceğiz. Çalışmamızda yer verdiğimiz suç tiplerini incelerken de özellikle hekimin fail olduğu durumlarda, suç tipinin genel görünüm şeklinden ne gibi farklı özellikler göstereceği, bazı suç tipleri bakımından ortaya çıkan tartışmalı ve farklılık arz eden durumların neler olduğu ve yargı kararlarında hekimin fail olması durumunda suçun görünümünün nasıl olacağı üzerinde duracağız. Bu bağlamda, çalışmamızın ilk kısmında konuya kısa bir giriş yapılacak, ikinci kısmında konumuz bakımından önemli olan bazı kavramlar açıklanacak, üçüncü kısmında hekimlerin hukuki, idari, mesleki etik ve cezai sorumluluklarına kısaca değinilecek, dördüncü kısmında kamu görevlisi olan hekimlerin soruşturma izni süreci incelenecek, beş ve altıncı kısımlarında hekimler tarafından işlenebilecek suçlar ve kabahatler detaylıca açıklanacak ve yedinci kısmında -sonuç bölümünde- çalışma konumuz ile ilgili kısa bir değerlendirme yapılacaktır. Çalışmamızda her suç tipini incelerken önce suç tipine ait genel bilgiler vermeye, ardından çalışmamızın asıl konusunu oluşturan hekimin suçun faili olması durumunda suç tipi bakımından tartışmalı olan ve özellik arz eden durumları değerlendirmeye çalışacağız. Bu değerlendirmeyi yaparken de hekimin suçun faili olduğu durumlarda suçun görünüm şeklinde nasıl farklılıklar olacağını yargı kararları ışığında ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
As in the world, there have been many positive developments in the field of medicine in our country in recent years. Both the increase in the number and quality of health institutions, as well as the training of physicians and the positive developments in the use of medical equipment have led to an awareness of malpractice compared to the past. Although this is the case, erroneous medical practices unfortunately continue to increase. Sometimes these erroneous practices even lead to the emergence of criminal acts in the context of criminal law. There are many academic and scientific studies on the criminal liability of physicians around the world. In our country, academic and scientific studies have begun to be put forward in this newly developing field. In this study, we will examine what kind of regulations exist in our own law regarding the criminal liability of physicians, which actions of physicians give rise to which crime, and what sanctions physicians will face when a crime occurs. While examining the types of crimes we have included in our study, it has been discussed how the type of crime will differ from the general appearance of the crime, especially in cases where the physician is the perpetrator, what are the controversial and different situations that arise in terms of some crime types, and what the appearance of the crime will be if the doctor is the perpetrator in judicial decisions we will stop. In this context, in the first part of our study, a brief introduction to the subject will be made, in the second part some concepts that are important for our subject will be explained, in the third part, the legal, administrative, professional ethical and criminal responsibilities of physicians will be briefly mentioned, in the fourth part, the investigation permit process of public servants will be examined. In the sixth part, crimes and misdemeanors that can be committed by physicians will be explained in detail, and in the seventh part - the conclusion part - a brief evaluation will be made about our study subject. In our study, while examining each type of crime, we will first try to give general information about the type of crime, and then we will try to evaluate the controversial and peculiar situations in terms of the type of crime, if the physician, who is the main subject of our study, is the perpetrator of the crime. While making this evaluation, we will try to reveal how the appearance of the crime will differ in the light of judicial decisions in cases where the physician is the perpetrator of the crime.