Liderin duygusal zekâsı ile işletmenin dinamik yetenekleri arasındaki ilişkide kültürel zekânın düzenleyici rolü
Moderator role of cultural intelligence in the relationship between the emotional intelligence of the leader and the dynamic capabilities of the business
  1. Tez No: 704323
  2. Yazar: ÖZLEM OLGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HIZIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmada liderin duygusal zekâsı ile işletmenin dinamik yetenekleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bunun yanında liderin duygusal zekâsı ile işletmenin dinamik yetenekleri arasındaki ilişkide liderin kültürel zekâsının düzenleyici (moderatör) etkisi incelenmiştir. Araştırma toplam 181 katılımcı üzerinde 78 ifadeli bir anket aracılığıyla nicel araştırma tekniklerinden faydalanılarak yapılmıştır. Öncelikle katılımcıların demografik özelliklerine yönelik frekans analizi, daha sonra araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Daha sonra değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi adına korelasyon analizi, son olarak da hipotezlerin test edilmesi için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada liderin kültürel zekâsının düzenleyici etkisinin test edilmesi için ise Hayes'e ait olan PROCESS eklentisinden faydalanılmıştır. Bulgular liderin duygusal zekâsının işletmenin dinamik yeteneklerini etkilediği yönündedir. Bununla birlikte liderin duygusal zekâsı ile işletmenin dinamik yetenekleri arasındaki ilişkide liderin kültürel zekâsının düzenleyici etkiye sahip olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the leader's emotional intelligence and dynamic capabilities of the business was investigated. In addition, the moderator role of the leader's cultural intelligence on the relationship between the leader's emotional intelligence and dynamic capabilities of the business was examined. A survey with 78 items was applied on 118 participants in total by using quantitative research techniques. First of all, frequency analysis for the demographic characteristics of the participants, and then the validity and reliability analyzes of the scales used in the research were performed. Afterwards, corelation analysis was performed to examine the relationships between the variables, and finally, regression analysis was performed in order to test the hypotheses. In the research, the PROCESS add-on of Hayes was used to test the moderator effect of leader's cultural intelligence. Findings are that the emotional intelligence of the leader affects the dynamic capabilities of the business. However, it was observed that the culltural intelligence of the leader didn't have moderator effect on the relationship between the emotional intelligence of the leader and the dynamic capabilities of the business.