Kuruluşundan günümüze İstanbul II. Bâyezid Külliyesi
From its establishment to the present Istanbul Bâyezid II Social Complex
  1. Tez No: 704354
  2. Yazar: NAZENİN SAADET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
Bugüne kadar II. Bâyezid Külliyesi ile ilgili yürütülen çeşitli akademik çalışmalar olsa da bunlar sadece belli alanlarla sınırlı kalmış; külliyenin toplum ve siyasetle olan ilişkisini bir bütünsellik içerisinde ortaya koymaktan uzak kalmışlardır. Kuruluşundan Günümüze İstanbul II. Bâyezid Külliyesi adlı bu çalışma külliyeyi bütüncül bir bakış açısıyla değerlendiren ilk ve en kapsamlı çalışmadır. Çalışma; özet (abstract), giriş, beş ana bölüm, sonuç, kaynaklar ve eklerden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Tezin birinci bölümünde“Külliyenin Mimari Bileşenleri”başlığı altında külliyenin kurucusu hakkında kısa bilgi verdikten sonra sırasıyla külliyenin kuruluş amacı, konumu ve mimari planının yanı sıra külliyeyi oluşturan hizmet ünitelerinin kuruluş tarihi, mimari özellikleri, tarihsel süreç içerisinde geçirdikleri onarım ve değişimler; ikinci bölümde“Külliyenin Ekonomik Yapısı”başlığı adı altında öncelikle“Gelir Kaynaklarının Hukukî Niteliği”, külliye mevkûfatının vakıf hukukundaki yeri, gelir ve gider kalemleri; üçüncü bölümde“Külliyenin Yönetim ve Denetim Mekanizması”başlığı altında külliye idaresine bulunan kadroların görev ve sorumlulukları; dördüncü bölümde“Külliyenin Sosyal Yapısı ve Hizmet Alanları”başlığı altından külliyeyi oluşturan her bir birimin hizmet alanları ve görevlileri; beşinci bölümde ise“Külliyede Eğitim ve İlim Hayatı”başlığı altında külliyedeki eğitim ve öğretim faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various academic studies carried out on the Bâyezid II Social Complex up to today, but they are limited only to certain areas and far from revealing the relationship of the social complex with society and politics in a holistic way. This study, entitled as From Its Establishment to the Present Istanbul Bâyezid II Social Complex, is the first and most comprehensive study evaluating the social complex from a holistic perspective. The study consists of abstract, introduction, five main chapters, conclusion, references and appendix. The introduction part is about method and sources used in the study. In the first chapter, entitled as“Architectural Components of the Social Complex”, after giving short information about the founder of the complex, the establishment purpose, location and architectural plan, the establishment date, architectural features of the service units that comprise the social complex, the repairs and changes they have undergone in the historical process; in the second chapter, entitled as“Economic Structure of the Kulliye”, firstly the“Legal Nature of Income Sources”, the place of the possessions of the social complex in the foundation law, income and expense items; in the third chapter, entitled as“Management and Control Mechanism of the Social Complex”, the duties and responsibilities of the staff in the administration of the social complex; in the fourth chapter, entitled as“Social Structure and Service Areas of the Social Complex”, the service areas and officials of each unit that comprise the complex; and in the fifth chapter, entitled as“Education and Science Life in the Social Complex”, the education and training activities in the social complex were examined.