Okul öncesi dönemdeki normal işiten ve işitme engelli öğrencilerin ailelerinin ve öğretmenlerinin çocuklara kitap okuma davranışlarının incelenmesi
The Parents and teachers of hearing impaired kindergarten children read storybooks to them
  1. Tez No: 70437
  2. Yazar: SERAP AYDAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBECCEL GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırma, okul öncesi dönemdeki normal işiten ve işitme engelli öğrencilerin ailelerinin ve öğretmenlerinin çocuklara kitap okuma davranışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iki işitme engelliler ilköğretim okulu ile beş normal işiten çocukların gittiği ilköğretim okulunun ana sınıflarında yapılmıştır. Örnekleme 1 1 işitme engelliler ve 11 normal işiten sınıf öğretmeni, 40 normal işiten çocuğa sahip aile ve 36 işitme engelli çocuğa sahip aile oluşturmuştur. Aile ve öğretmenlere, okul öncesi çocuklara kitap seçimleri, kitap okuma alışkanlık, yöntemleri ve okuduktan sonra yaptıkları etkinlikler ile ilgili sorulardan oluşan ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu uygulanmıştır. Toplanan veriler ki-kare (x2) ve Fisher Exact istatistiksel testleriyle analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, ailelerin ve öğretmenlerin çocuklara en çok resimli öykü kitabı okumayı tercih ettikleri; kitap seçerken içerikle birlikte resimleme özelliklerine de ağırlık verdikleri; kitap okuduktan sonra kitap hakkında konuştukları ve sorular sordukları; kitap seçiminde işitme engelli çocukların ailelerinin danışmanlık aldıkları, normal işiten çocukların ailelerinin ise danışmanlık almadıkları; işitme engelli çocukların ailelerinin kitabı çocuğun zihinsel gelişimine yardımcı olacak bir amaç olarak kullandıkları, normal işiten çocukların ailelerinin ise kitabı aynı zamanda hayal gücünü geliştiren, eğlendirici ve dinlendirici bir araç olarak kullandıkları; işitme engelli çocukların ailelerinin piyasadaki öykü kitaplarım konu açısından yetersiz bulukları, işitme engelli çocukların öğretmenlerinin çocukların sınıf kitaplığından serbestçe yararlanmalarına izin vermedikleri saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : işitme engelli çocuklar, normal işiten çocuklar, resimli öykü kitabı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study aimed to examine the manner in which the parents and teachers of hearing and hearing impaired kindergarten children read storybooks to them. The study was carried out in the kindergarten classes of two public elemantary schools for hearing impaired children and of five elementary schools attended by children with no heraring impairments. Eleven kindergarten teacher and 36 hearing impaired children's families was one of the groups. The other group was eleven kindergarten teacher and 40 "normal hearing children's families. The families and teachers included in this study were administered a questionaire developed by the researcher and consisting of questions about the way they selected books for the children, the way they read books to them and the activities that followed the reading. The data collected were analyzed using the Chi-square (x2) and Fisher Exact statistical tests. In summary, the study found the following: The families and teachers included in the study preferred reading picture storybooks to the children; they attached great importance to the illustrations as well as to the subject manner in choosing books for children; they talked and asked questions about a book after having read it; the families of the hearing impaired children received advice about the selection of books while those of the hearing children did not; the families of the hearing impaired children used books as a means of contributing to the children's mental development; on the other hand the families of the hearing children used books also to amuse and relax their children and to contribute to the development of their imaginative powers; the families of the hearing impaired children found the books available in the market inadequate when the subject is concerned; and the teachers of the hearing impaired children did allow their pupils to use the books in the class library only with restrictions. Key words : hearing impaired children, hearing children, picture story books.